english  latviski  česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Společná česko-slovenská výstava k 30. výročí Sametové revoluce

U příležitosti 30. výročí Sametové revoluce 1989 se 13. listopadu 2019 v prostorách Domu Evropské unie v Rize uskutečnila společná akce Velvyslanectví České a Slovenské republiky v Rize, vernisáž výstav „Sametová revoluce 1989“ a „Cesta k roku slobody“.
 

Výstavu zahájili velvyslankyně České republiky Jana Hynková a velvyslanec Slovenské republiky Ladislav Babčan  spolu s  náměstkem pro centrální sbírkotvornou a výstavní činnost Národního muzea v Praze Michalem Stehlíkem. Jana Hynková vzpomínala na události listopadu 1989 jako přímá účastnice studentského hnutí a připomněla, že byť se jedná o historii, je tato historie tvořena životy účastníků té doby, je tvořena  již našimi životy.

Expozici „Sametová revoluce 1989“ připravilo a logisticky zajistilo Národní muzeum, text výstavy  vytvořil  Michal Stehlík, Marek Junek, Eduard Belušák, ilustracemi vybavila dvojice Tomski a Polanski, samotnou výstavu vyrobilo Národní muzeum (Martin Musil) ve spolupráci s Českými centry (Hanou Pištorovou). Překlad textů výstavy do lotyšského jazyka zajistila tlumočnice ZÚ Riga Naděžda Kopoloveca.

Slavnostního otevření výstavy se zúčastnili představitelé diplomatického, kulturního a společenského života v Rize, členové Česko-lotyšské společnosti a studenti.

Vernisáži výstavy předcházely téhož dne v dopoledních hodinách přednášky historiků Michala Stehlíka z Národního muzea a Martiňše  Mintaurse z katedry historie Lotyšské univerzity. Přednášky se týkaly událostí předcházejících sametové revoluci, roku 1989 i nastupujícího demokratického procesu v obou zemích, v tehdejším Československu a Lotyšsku. Následovala beseda se studenty Fakulty historie a filozofie a studenty z Centra slavistiky Lotyšské univerzity.

Rozšířená verze výstavy„Sametová revoluce 1989“ byla následujícího dne 14. listopadu slavnostně otevřena za účasti velvyslankyně Hynkové a zástupce velvyslance Slovenské republiky a českých a slovenských vojáků na vojenské základně v Adaži.

Galerie


Velvet Revolution Anniversary