english  latviski  česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Vojenský umělecký soubor Ondráš v Lotyšsku

V rámci turné po Pobaltí zavítal Vojenský umělecký soubor Ondráš ve dnech 17. - 19. září do Lotyšska.
 

S pořadem Krajinou času zahájilo 5 tanečních párů a 12 členů orchestru lidových nástrojů v úterý 17. září své hostování v Lotyšsku vystoupení na základně v Ādaži, pokračovalo druhý den večerním koncertem ve Velké Gildě v Rize, který byl zakončen  recepcí ke státnímu svátku České republiky. Další den VUS Ondráš hostoval v koncertním sálu Lielais dzintars v Liepāje.

Koncert v Rize ve starobylém cechovním domě zahájil svým projevem velvyslanec České republiky Miroslav Kosek. Zdůraznil podobnost Lotyšska a České republiky, hrdost obou zemí na své kulturní dědictví i podobnost historických zkušeností a touhu po svobodě a demokracii. V krátkém úvodu velvyslanec vyzdvihl přítomnost českých vojáků sloužících v mnohonárodních jednotkách v Lotyšsku i jejich letošní pomoc při zajištění  baltského vzdušného prostoru. I díky tomu se uskutečnilo slavnostní vystoupení VUS Ondráš pod patronací ministra obrany České republiky.  Vojenský umělecký soubor Ondráš představuje armádu České republiky nejen jako spolehlivého spojence, ale také jako nositele národních tradic a českého, moravského a slovenského folklóru. Velvyslanec v závěru poděkoval  sponzorům -  České zbrojovce, společnosti Joker, Tatře a Budwiseru Budvar, bez kterých by se turné nemohlo uskutečnit. Soubor poté uvedla Hana Novosadová

Publiku v koncertním sále Velké Gildy za necelou hodinu a půl představil VUS Ondráš program  Krajinou času. I když do Vánoc ještě zbývají tři měsíce, posluchači mohli spolu s umělci zasednout k pomyslnému  štědrovečernímu stolu a sledovat pestrou folklorní hostinu, vše  co se dříve odehrávalo v průběhu celého  roku, práci, kterou lidé vykonávali, plody, kterými nás naše země obdařila, důležité chvíle lidského života i zvyky, které se někde stále dodržují. (http://www.vusondras.cz/repertoar/krajinou-casu)

Hned od začátku se podařilo souboru navodit milou a radostnou  atmosféru a téměř každá píseň byla odměněna potleskem.  Koncert navštívilo přes  400 hostů, hlavní sál Velké Gildy byl zcela zaplněný.

Po koncertu následovala recepce, kterou zahájil velvyslanec Miroslav Kosek a místopředsedkyně Poslanecké sněmovny Lotyšska Dagmāra Beitnere-Le Galla. Oba shodně vyzdvihli oboustranné pevné přátelství Lotyšska a České republiky. V rámci slavnostní recepce proběhla  prezentace  moravských vín a čepovaného piva Budvar.

Galerie


Ondráš v Lotyšsku