english  latviski  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: ZÚ Riga
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Czechia – Latvia: Beyond 100 v Lotyšské národní knihovně

Na čtvrtek 30. září připravilo Velvyslanectví ČR v Rize ve spolupráci s Lotyšskou národní knihovnou oslavu století česko – lotyšských diplomatických vztahů a Dne české státnosti.

Během slavnostního odpoledne se uskutečnila vědecká konference „Česko – lotyšské vztahy v historickém kontextu“, na niž navázalo zahájení výstavy „Odkaz J.A. Komenského světu“. V úvodu celé akce vystoupil poradce prezidenta Lotyšské republiky pro otázky historické paměti pan Jurgis Klotinš, který přednesl zdravici prezidenta Egilse Levitse, jež byla věnována přátelským vztahům Česka (Československa) a Lotyšska v uplynulém století, ba i dříve.  Svůj úvodní projev dále přednesl hostitel celé akce, ředitel Lotyšské národní knihovny pan Andris Vilks, a konferenci následně zahájila velvyslankyně České republiky v Lotyšsku paní Jana Hynková spolu s velvyslancem Slovenské republiky panem Ladislavem Babčanem.

Na konferenci vystoupili přední čeští znalci vzájemných vztahů v historickém kontextu pan Luboš Švec a pan Pavel Štoll. Osobní pohled na česko-lotyšské vztahy přinesl laureát ceny Gratias Agit ministra zahraničí ČR pan Jānis Krastiņš. Za lotyšskou stranu pak vystoupili pan Jānis Šiliņš a pan Valdis Pīrāgs, kteří přednesli příspěvky k tématu vlivu Komenského díla na vzdělávání v Lotyšsku a jeho význam pro lotyšskou bratrskou jednotu. Všechny projevy byly vysoce oceněny odbornou veřejností.

V návaznosti na konferenci byla za přítomnosti více než stovky významných hostů zahájena výstava, která vznikla za spolupráce Národního pedagogického muzea a knihovny J. A. Komenského v Praze. Výstava podrobně představuje životní osudy J. A. Komenského, seznamuje s Komenského přelomovým pedagogickým dílem a jeho dodnes moderními učebnicemi, filozofickým odkazem a reflexí Komenského v umění. Zahajovací projev přednesla velvyslankyně České republiky paní Jana Hynková, která též tlumočila pozdrav autorky výstavy paní Markéty Pánkové. Výstavu doplnily vzácné předměty z archivu Lotyšské národní knihovny, které představila historička Beáta Paškevica.

Po konferenci a uvedení výstavy následovala slavnostní recepce ke Dni české státnosti, které se zúčastnily osobnosti lotyšské politiky, kultury a společnosti, diplomaté a zástupci mezinárodních institucí i příslušníci mezinárodních jednotek NATO, dále členové sdružení "Lotyšsko - Česko" či studenti Lotyšské univerzity.

Zprava: A. Vilks, J. Klotinš, J.Hynková, L.Babčan

Zprava: A. Vilks, J. Klotinš, J.Hynková, L.Babčan

CZ-LV Beyond 100

CZ-LV Beyond 100

CZ-LV Beyond 100

CZ-LV Beyond 100