english  latviski  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Shutterstock, CzechTourism
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Den české státnosti 28. září

Od roku 2000 slaví Česká republika 28. září jako Den české státnosti a upomíná na rok 935, kdy byl zavražděn český kníže Václav, který se zasloužil o suverenitu českého státu a stal se tak symbolem české státnosti a jedním z patronů země.

Svatováclavská tradice sehrála v českých národních dějinách důležitou roli. Již od konce 10. století byl kníže Václav prezentován jako zastánce zachování suverenity českého státu a ochránce národa, po své mučednické smrti v roce 935 byl prohlášen za svatého a legenda jeho života a smrti posilovala i mezinárodní prestiž české země. Václavovo jméno bylo a je vzýváno v dobách dobrých i zlých. Václav se zasloužil o založení chrámu sv. Víta v Praze, k významným objektům upomínajícím na jeho památku patří zejm. socha sv. Václava na Václavském náměstí, kolem které „jdou“ české dějiny; bylo to právě zde, kde se odehrály první velké demonstrace za svobodu a kudy šla Sametová revoluce roku 1989.

Na počest Dne české státnosti a století diplomatických vztahů mezi Českem a Lotyšskem se 30. září v Lotyšské národní knihovně uskuteční slavnostní akce „Czechia – Latvia: Beyond 100“, v rámci které mj. proběhne vědecká konference k tématu vzájemných vztahů posledních sta let i starších, jdoucích k historii působení Jednoty bratrské v Lotyšsku, a bude zahájena výstava „Odkaz J.A. Komenského světu“.