english  latviski  česky 

rozšířené vyhledávání
balttour2012_cesky_stanek_2
Foto: (@MZV)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Rižský mezinárodní turistický veletrh Balttour 2012 opět s českou účastí

V oficiální expozici na mezinárodním turistickém veletrhu Balttour 2012 v Rize, kterou zastřešilo zahraniční zastoupení agentury CzechTourism, představilo svoji nabídku – přímo i nepřímo – i několik dalších subjektů, mezi nimi České aerolinie, a.s., a Destinační společnost Východní Čechy. Letošní 19. ročník populární přehlídky, která má celoregionální dosah, se konal ve dnech 10. – 12. února na rižském výstavišti Ķipsala a jeho pořadatelem byla lotyšská Asociace turistických agentur a operátorů (ALTA) ve spolupráci s veletržní společností BT 1.

V celkem 225 stáncích se prezentovalo 650 firem a společností z 38 zemí; veletrh byl rozdělen do dvou hlavních tematických sekcí – domácí a zahraniční. Lotyšské křídlo výstaviště se sloganem „Cestuj po Lotyšsku!“ zaujalo mimořádnou pestrostí a nápaditostí představovaných lokalit a různých typů odpočinku, včetně agroturistiky, ale také možností ochutnávky a nákupu místních specialit a suvenýrů.

Český stánek měl po celou dobu trvání přehlídky vysokou návštěvnost a v prvním dnu veletrhu si jej prohlédl i velvyslanec ČR v Lotyšsku Pavol Šepeľák s manželkou. Zástupkyně  varšavské pobočky CzechTourismu, pod niž spadají i Litva a Lotyšsko, poskytovala kvalifikované informace a totéž lze říci i o dalších  zástupcích českých firem. Hosté české expozice měli možnost zapojit se do loterie o hodnotné ceny.

Na rozdíl od několika minulých ročníků letos přicházela většina místních návštěvníků s jasným cílem za zvýhodněné ceny si objednat zájezd či dovolenou. Podle odborníků a médií tak Balttour 2012 jednoznačně potvrdil, že turistický průmysl v Pobaltí se již prakticky dostal z krize.

Vzestupný trend tohoto odvětví dokládají ostatně i čerstvě zveřejněné údaje o cestách lotyšských obyvatel do České republiky. Za rok 2011 jich k nám podle statistik přicestovalo 10 449, což bylo o 22,9 % víc než v předchozím roce 2010,  a na každého z nich připadala v průměru dvě přenocování. Pro srovnání a potvrzení nynějšího pozitivního trendu uveďme, že v krizovém roce 2010 využilo služeb v hromadných ubytovacích zařízeních ČR celkem 8502 lotyšských cestovatelů, což představovalo 15% pokles proti roku 2009.   

Galerie


Balttour 2012 opět s českou účastí