english  latviski  česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Kulturní prezentace hl.m. Prahy v Rize

Ve dnech 4. a 5. dubna 2012 se v Rize uskutečnila v rámci spolupráce hlavních měst kulturní prezentace hl.m. Prahy pod názvem Praha zdraví Rigu. Českou delegaci vedl pražský radní V. Novotný v doprovodu pracovníků zahraničního a turistického oddělení MHMP. Dne 4. dubna byla v budově rižské radnice zahájena měsíční prezentace výstavy českého funkcionalismu a v Domě architektů přednáška architekta Zd. Lukeše o moderních architektonických směrech 20. a 21. století a jejich představitelích v Čechách. Dne 5. dubna se ve Velkém sále kina Splendid Palace uskutečnil koncert jazzové skupiny Josef Vejvoda trio, s nimiž si v závěru zadžemovali dva známí lotyšští hudebníci. Koncert si přišlo poslechnout na 400 lidí.

Stručně připomeňme, že spolupráce Prahy a Rigy po pádu železné opony započala rokem 1999, kdy byly vzájemné vztahy v meziválečném období připomenuty velkou výstavou Lotyšského historického státního archivu pod názvem „Riga - Praha. Hlavní města nezávislých států ve 20. a 30.letech 20. století“ v Archivu hl. města Prahy v Clam-Gallasově paláci. Následovaly Dny Rigy v Praze v roce 2001 a Dny Prahy v Rize v roce 2003. V roce 2011 proběhla výstava Rižská secese bývalého architekta města Rigy J. Dripeho v Praze a Liberci a na oplátku oslavy 810. výročí založení Rigy rozšířila česká dixielandová kapela BrassBand.cz.  

Výstavu českého funkcionalismu na rižské radnici, která potrvá do konce dubna, zahájil V. Novotný, radní MHMP pro oblast kultury, památkové péče, výstavnictví, cestovního ruchu a zahraničních vztahů. Vernisáži byli též přítomni pracovníci ZÚ Riga včele v velvyslancem P. Šepeľákem. V následné přednášce, bohatě doplněné vizuálním materiálem, se Zd. Lukeš  nevěnoval jen funkcionalismu, ale i ostatním moderním architektonickým slohům a trendům v českých zemích od secese po Kaplického neuskutečněný projekt národní knihovny. Přednáška přinesla opravdu velké množství zajímavých informací. Skutečným vrcholem kulturního programu, který MHMP věnoval Rize, byl koncert skupiny Josef Vejvoda trio v rižském kině Splendid Palace (pozn. nejstarší rižské kino, doslova kino-divadlo patří k pravidelným kulturním partnerům ZÚ Riga). Skvělý koncert si přišlo poslechnout 400 zájemců a závěrečným překvapením bylo společné vystoupení se známými lotyšskými hudebníky I. Busulisem a G. Pabērzsem, s kterými J. Vejvoda seznámil na festivalu Jazz na Hradě v roce 2010 kde vystupovali s předním lotyšským kvintetem Mārise Briežkalnse.

 

Galerie


Dny kultury Prahy v Rize