english  latviski  česky 

rozšířené vyhledávání
delegace_rozpoctoveho_vyboru_ps_2
Foto: (@MZV)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Návštěva delegace Rozpočtového výboru sněmovny ČR v Lotyšsku

Ve dnech 12. – 14. listopadu 2012 pobývala v Rize delegace Rozpočtového výboru Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR, kterou vedl předseda výboru Pavel Suchánek (ODS). Delegaci kromě předsedy tvořili poslanci Pavel Svoboda (ODS), Radim Jirout (ODS), Václav Votava (ČSSD), Petr Braný (KSČM) a odborný konzultant výboru Jan Vlna; v delegaci byl velvyslanec ČR v Lotyšsku Pavol Šepeľák. Návštěva měla ryze pracovní charakter a ZÚ Riga spolu s lotyšskými institucemi připravil a dojednal řadu setkání podle konkrétních představ a požadavků vedení výboru.

Návštěva delegace rozpočtového výboru sněmovny v Lotyšsku se uskutečnila v době, kdy se v obou zemích dokončovaly přípravy státního rozpočtu na rok 2013, jednáním tedy dominovala aktuální rozpočtová, daňová a finanční problematika. Lotyšská strana informovala o makroekonomické a finanční situaci v zemi s ohledem na strategický cíl vlády zapojit Lotyšsko k 1.lednu 2014 do EMU. S partnery v Saeimě, na Ministerstvu financí, v asociaci samospráv a v centrální bance probrali čeští zákonodárci i široce pojatou evropskou problematiku, zejména v kontextu složité situace v eurozóně a možností jejího řešení, včetně budování fiskální unie. Zatímco v přístupu k eurozóně se názory LV a CZ zjevně liší, v otevřené a živé diskusi se strany vesměs shodly na potřebě rozpočtové a finanční odpovědnosti národních vlád.       

Před jednáním s lotyšskými partnery navštívila delegace Velvyslanectví ČR v Rize, kde byla příležitost v neformálním ovzduší pohovořit s pracovníky ambasády o tom, čím žije dnešní Lotyšsko a celý baltský region, o vývoji vzájemných vztahů, především v ekonomické a obchodní oblasti, a o rýsujících se nových příležitostech pro české firmy. 

Galerie


Delegace Rozpočtového výboru PS Parlamentu ČR v Rize