english  latviski  česky 

rozšířené vyhledávání
podepsani_skolske_dohody_2_zdroj_izm_lv
Foto: (@MZV)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Podepsání meziresortního ujednání v oblasti školství na léta 2012-15

Dne 31.1.2012 byla v budově lotyšského ministerstva podepsáno Ujednání mezi Ministerstvem vzdělávání a vědy Lotyšské republiky a Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy o spolupráci v oblasti školství, mládeže a sportu na období 2012-2015. Ujednání podepsali velvyslanec P. Šepeľák a lotyšský ministr Roberts Ķīlis.

Ujednání, které smluvně upravuje podmínky spolupráce v oblasti vzdělávání mezi ČR a LR, prošlo již čtvrtou redakcí. První Ujednánína období 1999-2001 podepsal tehdejší český premiér M. Zeman při své oficiální návštěvě Lotyšska. K jeho prodloužení ve stejném znění na období 2002-2005 došlo při příležitosti návštěvy tehdejšího lotyšského ministra školství K. Greiškalnse v listopadu 2001 v ČR. Po vstupu obou zení do EU bylo v novém, upraveném znění Ujednání na období 2007-2010 podepsáno v srpnu 2008 tehdejší ministryní školství B. Rivžou a tehdejším velvyslancem ČR v Lotyšsku J. Finferlem.

Důležitým bodem Ujednání jsou stipendia pro studenty VŠ. Pozitivní změnou Ujednání na období 2012-2015 je sjednocení všech typů stipendií do jednoho „balíčku“, tzn. 30 měsíců (podle posledního platného Ujednání pro studenty bakalářských a magisterských dvacet měsíců a u doktorandských programů deset měsíců), čímž bude zajištěno bezezbytkové vyčerpání stanovených kvót, neboť praxe uplynulých let ukázala, že zatímco počet stipendijních měsíců nedostačoval u zájemců z bakalářských a magisterských programů, u doktorandských studií zůstával prakticky nevyužit. Stipendijní délka pro pedagogický personál zůstala na 3 měsících, stejně tak dva měsíční pobyty na letních školách (na české straně je to Letní škola slovanských studií v Poděbradech, zřizovaná UJOP UK, a na lotyšské straně Baltská mezinárodní letní škola Vidzemské univerzity ve Valmieře a od roku 2009 Mezinárodní letní škola Rižské technické univerzity).

Ceremonie aktu podpisu proběhla ve slavnostně přátelské atmosféře za přítomnosti pracovníků ZÚ Riga, lotyšského ministerstva a jeho příspěvkové organizace, která má na starosti praktické čerpání stipendií, a ministerstva zahraničí LR. V úvodních slovech český velvyslanec i lotyšský ministr vysoce ocenili spolupráci v oblasti školství mezi našimi zeměmi, podtrhli přínos tohoto Ujednání při prohlubování vzájemného poznávání obou kultur a vyjádřili potěšení nad jeho bezproblémovou implementací, což dokazuje naše dobré partnerské vztahy a zájem o pokračování spolupráce. Po podpisu všichni přítomni přípitkem pozdravili tento slavnostní okamžik.   

Galerie


Podepsání Ujednání mezi ČR a LV v oblasti vzdělávání