english  latviski  česky 

rozšířené vyhledávání
lotysska_podsoutez_lidice_2012_cena_6
Foto: (@MZV)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Cena sympatií ZÚ Riga laureátům lotyšské podsoutěže MDVV LIDICE 2012

Dne 5.března 2012 se v Bílém sále Domu lotyšské společnosti uskutečnilo předávání ocenění 224em laureátům lotyšské podsoutěže MDVV LIDICE 2012, jejichž práce vybrala místní odborná porota. Na tomto pravidelném ceremoniálu lotyšské instituce odměňují děti za reprezentaci Lotyšska v samotné mezinárodní soutěži. V rámci této akce ZÚ Riga již popáté udělil Cenu sympatií, tentokrát 15 autorům.

Tento ceremoniál se každoročně stává vyvrcholením lotyšské podsoutěže lidické výstavy, na nějž jsou zváni autoři vybraných prací. Letos porota, jíž předsedal děkan pro bakalářské studium Lotyšské výtvarné akademie a pro téma také scénografka a loutkařka z Lotyšského státního loutkového divadla, z více než 1400 prací vybrala 224 nejlepších. Z naší zkušenosti víme, že kromě těchto vybraných prací mnoho dalších lotyšských škol zasílá své práce přímo do Lidic, bez účasti v lotyšské podsoutěži. Například vloni celkový počet přijatých prací v Lidicích činil 447, z čehož jen necelá polovina pocházela z místní podsoutěže. Smyslem této slavnostní akce je poděkovat žákům a jejich uměleckým vedoucím za jejich dobře odvedenou práci, která Lotyšsko bude reprezentovat v prestižní mezinárodní soutěži. Další odměnou pro děti je, že jejich práce jsou pro lotyšskou veřejnost vystaveny společně s naší výstavou, letos již počtvrté, ve foyer Rižského magistrátu, tentokrát s výstavou ČC Jiří Trnka – Ve službách imaginace, doplněnou promítáním Trnkových filmů v radničním zasedacím sále.

V Domě lotyšské společnosti se sjely děti z celého Lotyšska v doprovodu dospělých a do posledního místa zaplnily více než třísetmístný sál. V úvodu ceremoniálu, kde nás přivítaly pohádkové postavy, vystoupili zástupci lotyšských institucí, které se na přípravě a popularizaci soutěže v Lotyšsku podílejí - Státní centrum pro vzdělávání Ministerstva školství a vědy Lotyšské republiky a zástupkyně odboru vzdělávání, sportu a mládeže Rižského magistrátu. Za českou stranu přítomné zahajovacím projevem pozdravil zástupce velvyslance P. Šusták a zároveň předal patnácti lotyšským dětem Cenu sympatií ZÚ Riga s drobnými českými suvenýry. Všechny děti pak obdržely čestné uznání a sadu štětců s logem soutěže Lidice 2012.

V letošním roce bylo kromě výtvarných prací vzhledem k tématu mnoho prostorových prací – loutek a postav z lotyšských i světových pohádek, mezi nimi i český Krtek, ze skla, keramiky, dřeva, látky a dalších materiálů. I tentokrát zástupci ZÚ Riga byli svědky toho, jak rok od roku stoupá kvalita vybíraných prací, ale také prestiž a popularita lidické soutěže v Lotyšsku. 

Galerie


Lotyšská podsoutěž Lidice 2012