english  latviski  česky 

rozšířené vyhledávání
p_sepelak_a_v_dombrovskis_1_zdroj_statni
Foto: (@MZV)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Přijetí velvyslance P. Šepeľáka u předsedy vlády V. Dombrovskise

Dne 18. 1. 2012 vykonal velvyslanec ČR v Lotyšsku Ing. Pavol Šepeľák nástupní návštěvu u předsedy vlády Lotyšské republiky V. Dombrovskise.

Z aktuálních otázek označil za hlavní prioritu plánovanou návštěvu premiéra P. Nečase v Lotyšsku, která byla přesunuta na letošní rok. Součástí delegace by měla být podnikatelská mise složená ze zástupců civilního, ale i zbrojního sektoru. Připomněl rovněž plánovaný podpis prováděcího protokolu k Dohodě o spolupráci v oblasti vzdělávání, mládeže a sportu (stipendia) na léta 2011-2014 koncem tohoto měsíce.  Poblahopřál premiérovi k nedávnému ukončení společného úvěrového programu Lotyška a mezinárodních věřitelských institucí, především Mezinárodního měnového fondu a Evropské komise. V. Dombrovskis sdělil, že se těší na návštěvu českého premiéra a očekává návrh termínu z české strany. Rovněž uvedl, že letos by už Lotyšsko chtělo splnit maastrichtská kriteria, aby mohlo k 1. 1. 2014 vstoupit do eurozóny. Proto podporuje rámcovou dohodu 26 ČS EU o „rozpočtové zodpovědnosti“.  Lotyšský premiér dále zdůraznil, že lotyšská vláda tlačí na snižování schodku veřejných financí dlouhodobě a legislativní závazek o vyrovnaném rozpočtu začala prosazovat do Ústavy nezávisle na vývoji v eurozóně již před cca rokem. Jeho aplikaci do unijní smlouvy tedy bude již jen formální.

Na informaci o ministeriádě V4 + EaP v Praze 5. března t.r., na kterou jsou mj. pozváni i ministři zahraničí B3, včetně lotyšského ministra zahraničí E. Rinkevičse, reagoval  V. Dombrovkis s potěšením, spolupráci V4-B3 považuje za velmi dobrou platformu. V reakci na informaci o čerstvém rozhodnutí lotyšské vlády vytvořit autonomní vládní Sekretariát pro přípravu LV PRES v EU v 1.pololetí roku 2015 nabídl velvyslanec P. Šepeľák možnost předání našich zkušeností, kterou lotyšský premiér s potěšením a odkazem na jejich užitečnost přijal.

Galerie


Velvyslanec P. Šepeľák u předsedy vlády LV V. Dombrovskise