english  latviski  česky 

rozšířené vyhledávání
setkani_velvyslance_p_sepelaka_s_2
Foto: (@MZV)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Setkání velvyslance P. Šepeľáka s ředitelem Lotyšské národní knihovny A. Vilksem

Dne 31.1.2012 velvyslanec P. Šepeľák navštívil Lotyšskou národní knihovnu, kde se sešel s jejím ředitelem A. Viksem. Při té příležitosti byla podepsána smlouva o spolupráci v oblasti výstavní činnosti se ZÚ Riga na tento rok a předány knihy o ČR do knihovních fondů.

Lotyšská národní knihovna (díle LNK), jak uvádíme každoročně ve výročních zprávách, se postupně od prvního projektu v roce 2003 stala jednou z našich nejaktivnějších lotyšských partnerských institucí v Rize a v regionech vůbec nejaktivnější. V prostorách knihovny jsme uskutečnili několik výstav, např.: … a přijeli tanky – 1968/69 (společně s dokumenty o Janu Palachovi, součást lotyšsko-česko-slovenského projektu pod názvem 1968 - rok, který otřásl světem (2008), Legendy českých hradů a zámků(2009), dále poetický večer herečky Gabriely Vránové pro krajany a přátele ČR (2006) a pravidelně zde pořádáme knižní prezentace lotyšských překladů české literatury, např. Obsluhoval jsem anglického krále B. Hrabala (2005, společně s výstavou BH – Příliš hlučná samota), Říkadla našeho Kadla J.Lady, Nový Ikaros K.Biebla a Česko-lotyšský slovník (2006), Dopisy Olze V. Havla (2009, s doprovodnou stejnojmennou výstavou), Pohádky Jana Drdy a Saturnin Z. Jirotky (2010). Od roku 2004 pak každoročně pořádáme putovní výstavy v regionálních pobočkách LNK, které navštívily desítky lotyšských měst a bez výjimky se setkaly s velkým ohlasem, např. Karel IV. a kultura mezi centrem a periferií, Pět století česko-lotyšských literárních vztahů, Legendy českých hradů a zámků a poslední, která pro velký úspěch bude pokračovat i letos, Veronika Richterová - Pocta PET lahvi. V neposlední řadě přes LNK nabízíme i další české výstavy k zapůjčení všem regionálním zájemcům. 

Proto také setkání nového velvyslance P. Šepeľáka bylo připomenutím těchto společných kulturních aktivit, které z druhé strany řadí i ZÚ Riga k nejaktivnějším zahraničním partnerům LNK. Kromě ocenění oboustranného přínosu této spolupráce, ve které bylo vyjádřeno přání pokračovat, byl připomenut nedávný skon V. Havla, s kterým měl ředitel LNK možnost se osobně setkat. Při příležitosti setkání byla podepsána dohoda o spolupráci na tento rok na prezentaci výstavy Veronika Richterová - Pocta PET lahvi v šesti regionálních městech. Na závěr velvyslanec předal řediteli LNK dar v podobě několika výpravných encyklopedických publikací o památkách ČR jako vyjádření poděkování za skvělou spolupráci při propagaci naší kultury v Lotyšsku a zároveň jako příspěvek do knihovních fondů nové budovy LNK, kam by se měla ze současné budovy postupně začít přesidlovat v druhé polovině t.r., aby se v roce 2014 stala hlavním kulturním stánkem a „centrálním štábem“ kulturních svátků Riga – Město evropské kultury 2014.

Jsme opravdu potěšeni, že jsme nalezli tak významného lotyšského partnera na poli kulturním, ale také vzdělávacím, neboť charakter našich výstav přináší mnohé informace o ČR, které mohou návštěvníci čerpat. Připomeňme, že naše výstavy v lotyšských regionech podle přesných statistik LNK v letech 2004-2011 zhlédlo 89 784 návštěvníků.  

Galerie


Setkání velvyslance P. Šepeľáka s ředitelem Lotyšské národní knihovny A. Vilksem