english  latviski  česky 

rozšířené vyhledávání
rigafood2012_2
Foto: (@MZV)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Veletrh RigaFood 2012 opět s českou účastí

Největší potravinářské prezentace v pobaltském regionu, která se již tradičně pořádá na konci léta v lotyšské Rize, se také letos zúčastnili vystavovatelé z České republiky. Již 17. ročník mezinárodního veletrhu RigaFood se konal od 5. do 8. září za účasti více než pěti stovek podniků z 35 zemí, přičemž 13 států, včetně České republiky, na něm mělo oficiální národní stánek.

Českou expozici tvořilo osm firem a jejich společnou přehlídku uspořádala zahraniční kancelář agentury CzechTrade pro Pobaltí. V den zahájení veletrhu stánek navštívil velvyslanec ČR v Rize Pavol Šepeľák a další pracovníci velvyslanectví. Na setkání se zástupci firem projednali možnosti další spolupráce při podpoře českých obchodních a investičních zájmů v pobaltském regionu.

Zatímco pro část zúčastněných českých firem představuje Lotyšsko již zavedené odbytiště, polovina našich vystavovatelů využila prezentaci k prvnímu živému kontaktu s pobaltským potravinářským trhem, s jeho specifiky a možnostmi. Česká firemní nabídka byla i tentokrát velmi pestrá – od moderních výrobních linek pro mlékárenský a pivovarnický průmysl  přes technologie a komplexní služby v oblasti čištění vod, povrchových úprav materiálů, stroje pro dávkování a balení, kovové vybavení gastronomických provozů až po vlastní hotovou produkci kvalitních potravin a nápojů, včetně dietní a zdravé výživy. Nechyběla ochutnávka českého piva, které je na lotyšském trhu přítomno v rozmanité paletě druhů a značek, a také hudební doprovod podorlického folklorního souboru Jaro. 

Ve vzájemném obchodu mají potraviny své pevné místo, přičemž výrazněji se podílejí na lotyšském vývozu do ČR než v opačném směru. Za sedm měsíců roku 2012 se z ČR do Lotyšska vyvezly potraviny a nápoje v hodnotě 4,44 miliónu EUR (4,4 % českého vývozu), z Lotyšska k nám to bylo 5,81  mil. EUR, což byla více než pětina lotyšského exportu. Navzdory vysoké konkurenci na obou trzích má obchod potravinami a nápoji podobně jako celá česko–lotyšská výměna vzestupný trend.    

Galerie


RigaFood2012