english  latviski  česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Česko na BaltTouru spolu s „Visegrádem“

Na Mezinárodním veletrhu cestovního ruchu BaltTour, který se konal v první dekádě února v Rize, se v rámci společné expozice představila Visegrádská čtyřka – Česká republika, Maďarsko, Polsko a Slovensko. Odvětví je po krizi opět na vzestupu; do ČR z Lotyšska v roce 2012 přicestovalo o třetinu víc turistů než v předchozím roce 2011.

Jubilejní 20. ročník oblíbené turistické prezentace, jakou je už po řadu let Mezinárodní turistický  veletrh BaltTour,  přinesl několik rekordů a řadu zajímavých novinek. Letošní ročník, který se konal od 8. do 10. února, soustředil na rižské výstaviště Kipsala dosud nejvyšší počet účastníků – 700 firem ve více než 300 stáncích. Celé jedno křídlo patřilo velice pestré nabídce lotyšských regionů, poskytovatelů služeb a cestovních kanceláří.  Z roku          na rok se také rozšiřuje geografie veletrhu – letošními debutanty byly Vietnam, Tchaj-wan      a Myanmar. K novinkám patřila i první společná účast středoevropských zemí, k níž dalo podnět současné polské předsednictví  ve  Visegrádské čtyřce.

Česká účast se konala v režii Zahraničního zastoupení agentury CzechTourism se sídlem ve Varšavě  a s působností pro Lotyšsko a Litvu. Zájemcům se představily tradičně vyhledávané turistické cíle, tedy zejména Praha, západočeská lázeňská města, ale i další lokality, často známé ze seznamu UNESCO. Expozici navštívil velvyslanec ČR v Lotyšsku Pavol Šepeľák     a jeho kolegové ze Slovenska, Polska a Maďarska. O visegrádském stánku na BaltTouru s předstihem informovala lotyšská média po brífinku velvyslanců V4, který uspořádala polská ambasáda v Rize. Promítaly se na něm mj. filmy natočené ve spolupráci s lotyšskou veřejnoprávní televizí a přibližující středoevropský region jako lákavý cíl pro zajímavý výlet   i dovolenou.  

Koordinovaně s našimi severními sousedy pak ve visegrádském stánku byla popularizována též možnost návštěvy horských lokalit na česko-polském a slovensko-polském pomezí, včetně atraktivní nabídky sportovního vyžití. „Společná účast na veletrzích má vzhledem k současným trendům budoucnost, protože jak individuální klienti, tak cestovní kanceláře zpravidla organizují výjezdy hned do několika zemí najednou,“ potvrdila ředitelka zahraničního zastoupení CzechTourism ve Varšavě Ivana Bílková.

Statistiky návštěvnosti podobně jako jiné obory naznačují, že krizový propad v cestovním ruchu již odezněl. V roce 2012 z Lotyšska do Česka vycestovalo 13 387 turistů, tedy těch, kdo na území ČR strávili alespoň jednu noc v hromadném ubytovacím zařízení; v průměru u nás pobyli tři dny. Ve srovnání s rokem 2011 tak stoupla návštěvnost o 32,6 procenta. Každoročně přibývá také českých zájemců o návštěvu Lotyšska, kterou většinou spojují s výjezdem do Litvy a Estonska, někdy i návazně cestují do Finska a Švédska.

Galerie


BaltTour