english  latviski  česky 

rozšířené vyhledávání
predseda_vlady_lva_2
Foto: (@MZV)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Oficielní návštěva předsedy vlády ČR Petra Nečase v Lotyšské republice

Předseda vlády ČR Petr Nečas vykonal ve dnech 16. - 17. 5. 2013 oficiální návštěvu Lotyšské republiky. Během návštěvy se sešel se všemi třemi nejvyššími představiteli státu – prezidentem republiky Andrisem Bérziňšem, předsedou vlády Valdisem Dombrovskisem a předsedkyní lotyšského Parlamentu – Saeimy, paní Solvitou Áboltiňou. Na programu oficiální návštěvy byl i slavnostní akt položení kytice k Památníku svobody a návštěva Muzea lotyšské okupace.

 Návštěva premiéra Petra Nečase v Lotyšsku, kam jej doprovázela početná firemní mise uspořádaná Hospodářskou komorou ČR, měla silný ekonomický akcent. Šéfové vlád obou zemí oficiálně otevřeli Podnikatelské fórum, jehož se zúčastnili zástupci dvou desítek českých a zhruba čtyřiceti lotyšských podniků. Za pořádající Lotyšskou investiční a rozvojovou agenturu (LIAA) na fóru promluvil její ředitel Andris Ozols, který představil Lotyšsko jako vhodné místo pro podnikání, investice a spolupráci v nejrůznějších sférách. Během jednání mezi politickými představiteli se jako hlavní témata objevovala právě bilaterální ekonomická spolupráce, včetně nově se rýsujících projektů, jako je zejména výstavba železniční rychlodráhy Rail Baltica.

            Předmětem jednání byla i koordinace v řadě unijních problematik (jednotný vnitřní trh, jednotný energetický trh, problematika fiskální zodpovědnosti). Z mezinárodních témat panovala shoda nad významem podpory zemí Eastern Partnership. Lotyšští představitelé informovali o procesu vstupu Lotyšska do eurozóny (k 1. 1. 2014), děkovali za českou podporu lotyšské žádosti o vstup do OECD a za tradiční českou účast v air policingu NATO  nad pobaltským vzdušným prostorem. V závěru návštěvy se v samém centru Rigy uskutečnila prezentace jedné z nových českých tramvají, které Škoda Transportation vyrábí speciálně pro lotyšské hlavní město.

Galerie


P.Nečas v Rize