english  latviski  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: (@MZV)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

České kotle hřejí také v Lotyšsku

Jednu z výrazných položek českého vývozu do Lotyšska představuje topenářská technika, která se sem v širokém sortimentu dodává již desítky let. Při návštěvě na ZÚ Riga o stavu a výhledech tohoto oboru na pobaltském trhu hovořili s velvyslancem Pavlem Šepeľákem Aivars Ģinis, předseda představenstva společnosti FAN, která je klíčovým dovozcem této produkce do Lotyšska, exportní manažerka spol. Viadrus Bohumín Michaela Havlíková a vedoucí ZK CzechTrade Pobaltí Marta Stolařová.

 “Ve všech třech pobaltských republikách zaznamenáváme nyní, v pokrizovém období, velmi slušné výsledky a obchod je na vzestupu”,  konstatovala M. Havlíková. Společnost Viadrus, která je po desítky let přítomna na mnoha evropských trzích, se může pochlubit řadou cenných referencí. Z poslední doby lze mezi nimi zmínit zakázky pro Pražský hrad, pro rotterdamskou radnici či brněnskou vilu Tugendhat. Platí to též o lotyšském trhu, kam kromě běžného zboží například před třemi lety dodala topný systém pro komplexně obnovené Rižské ruské divadlo A.P.Čechova a v současné době připravuje zakázku na radiátory pro sídlo lotyšského prezidenta – Rižský zámek, který v červnu 2013 vyhořel a nyní se rekonstruuje.    

Velvyslanec P. Šepeľák v debatě ocenil skutečnost, že v režii  SIA FAN jako generálního dovozce se na zdejší trh průběžně dostávají všechny “kamnářské” novinky a že firma věnuje mimořádnou pozornost zákaznické a servisní stránce své činnosti, když mj. pořádá pravidelné proškolování pro desítky prodejců působících v lotyšských regionech. FAN zastupuje na lotyšském trhu celkem třináct českých firem a také další desítku slovenských, italských a litevských výrobců topných těles a celých systémů pro různé typy paliv –  kamen, sporáků, krbů, kotlů, radiátorů, zařízení pro ohřev vody plus příslušenství. Své uplatnění nacházejí jak v rodinných a bytových domech, tak v průmyslových a veřejně prospěšných objektech. Podíl těchto výrobků na českém exportu do Lotyšska  představuje dlouhodobě kolem deseti procent, tj. pohybuje se v řádu asi dvaceti miliónů EUR ročně. Konjunktuře v daném segmentu nahrávají v Pobaltí poněkud drsnější klimatické podmínky a s tím spojená dlouhá topná sezóna plus vysoké nároky na kvalitu i design odebíraných výrobků.

-sto-

 

 

  

České kotle hřejí také v Lotyšsku

České kotle hřejí také v Lotyšsku