english  latviski  česky 

rozšířené vyhledávání
bauska
Foto: (@MZV)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Ocenění pro české restaurátory

Na pozvání předsedy Rady obce Bausky se dne 12. 9. 2014 zúčastnila delegace velvyslanectví ČR v Lotyšsku závěrečné oslavy projektu Evropského fondu regionálního rozvoje II. kola obnovení hradu Bausky, významného objektu kulturního dědictví Lotyšska.

Této významné společenské akce se také zúčastnila řada lotyšských osobností z  Ministerstva kultury, Státní inspekce pro ochranu kulturních památek, Lotyšské akademie věd a Rady regionu města Bausky, kteří ve svých projevech vysoce ocenili práci českých odborníků a řemeslníků.

Česká republika prostřednictvím dvou významných restaurátorů pana Miloše Gavendy a Miloslava Hanzla přispěla k zachování a obnovení hradu Bausky.  Od roku 1997 vedli restaurátorské práce, díky nimž se podařilo tento krásný hrad obnovit téměř od základů. Na projektu se dále podíleli odborníci ze společnosti GIRSA AT spol. s r.o., pracovníci stavební firmy SP s r.o. a řada dalších.

 Hrad Bauska se stal skutečným symbolem existující spolupráce českých a lotyšských odborníků, nadšenců, kterým se podařilo pro budoucí generace zachránit cennou kulturní památku v Lotyšsku.

Za vynikající výsledek konzervace této historické památky byla v roce 2002 udělena lotyšskou Státní inspekcí pro ochranu památek v Rize výroční cena za restaurování, v roce 2004 cena EU za zachování kulturního dědictví „Europa Nostra Award 2004“ a v roce 2006 bylo uděleno ocenění sdružení evropského kulturního dědictví „The Best in Heritage“.

Galerie


hrad bauska