english  latviski  česky 

rozšířené vyhledávání
port_f_16
Foto: (@MZV)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Otevření nového vojenského letiště v Lielvarde

Za účasti premiérky Laimdoty Straujumy, ministra obrany Raimondse Vējonise a britského generála Adriana Bradshowa, zástupce vrchního velitele sil NATO v Evropě, bylo dne 25. září 2014 oficiálně otevřeno vojenské letiště u města Lielvarde v centrálním Lotyšsku.

Slavnostní ceremonie otevření letiště se spolu s ostatními přidělenci obrany zúčastnil i přidělenec obrany ČR v Pobaltí plk. Zdeněk Postulka, zástupci ZÚ, ZK CzechTrade a dále představitelé české firmy VAE Controls.

Generálporučík Raimonds Graube, velitel Národních ozbrojených sil Lotyšska, při této příležitosti vyzdvihl význam znovuotevřeného letiště pro Lotyšsko a celý pobaltský region. Dále zdůraznil, že letiště svým významem a umístěním představuje  důležitý prvek, vytvářející strategický transportní uzel v rámci systému kolektivní obrany NATO.

V rámci projektu modernizace a výstavby letiště Lielvarde byla ukončena jeho první etapa, na které se podílí i česká firma VAE Controls. Tato firma vyhrála tendr na výstavbu a rekonstrukci skladu pohonných hmot, terminálů pro příjem a výdej paliv. Spolu s řídicím systémem skladu leteckých pohonných hmot dodá také v rámci projektu i veškeré počítačové systémy. Celková montáž skladových objektů má být dokončena v závěru tohoto roku, s finalizováním zakázky se počítá v květnu 2015.

V současné době jsou v Pobaltí v rámci operačního použití využívána dvě letiště – v Litvě (Šiauliai) a v Estonsku (Amari). Z obou letišť působí alianční letecké síly, které pro potřeby plnění úkolů Air Policing poskytují v pravidelných rotacích jednotlivé členské země NATO. V blízké době tak letiště Lielvarde bude sloužit jako alternativní letecká báze pro zabezpečení letového provozu za všech povětrnostních podmínek, pro létání ve dne i v noci a zajistí tak i možnost taktického manévru pro prostředky Vzdušných sil v rámci mise Air Policing. Střežení vzdušného prostoru v Pobaltí se tak stane efektivnější s možností dislokovat letouny na všech třech operačních letištích.

V rámci misí Air Policing se podílely svými letouny JAS-39 Gripen i Vzdušné síly Armády České republiky. Bylo to v letech 2010 a 2012. V návaznosti na naplánovanou činnost Air Policing v Pobaltí by se české „gripeny„ měly vrátit na nebe nad Pobaltím v roce 2019.

Galerie


letiště v Lielvarde