english  latviski  česky 

rozšířené vyhledávání
stargorod_1
Foto: (@MZV)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

V Rize se české pivo pije a nově i vaří

Celkem 400 hostů najednou může obsloužit „Český pivní restaurant Stargorod” spojený s pivovarem, který byl počátkem roku 2014 otevřen v centru Rigy na nábřeží Daugavy. Slavnostní přestřižení pásky, které odstartovalo zahájení plného provozu, se uskutečnilo v poslední den ledna za účasti českého velvyslance v Lotyšsku Pavla Šepeľáka.

Podnik má z obchodního hlediska skutečně strategickou polohu v blízkosti osobního přístavu, který denně odbaví stovky pasažérů pravidelného trajektu Stockholm–Riga a v letních měsících i zástupy turistů z velkých výletních lodí. Podle zaručeně původních receptur a pod dohledem dvou českých sládků se na místě vaří tři druhy kvalitního nepasterizovaného piva bez příměsi konzervantů – tradiční světlá desítka, sladový ležák dvanáctka typu Pils a 14,5stupňový tmavý mok, populární zejména mezi dámami. Pivovar je kompletně vybaven nejmodernější technikou, i když nelze než politovat, že bohužel není  česká.

Posezení u „živého” piva doprovází živá hudba a pro milovníky sportu je k dispozici celé první patro se spoustou televizních obrazovek. Kuchyně je česká i mezinárodní s převahou kaloricky vydatných pivařských pokrmů, tedy například pečeného kolena, kachniček po česku se zelím nebo v odlehčené lotyšské verzi s jablky, poctivých klobás, šašlyků a jiných pochoutek.    

Ukrajinský investor, který pod značkou Stargorod úspěšně provozuje už několik podobných hospod ve své vlasti a hodlá expandovat  dál na východ i do střední Evropy, vložil do rižského projektu 18 miliónů EUR. Místo stavby na zelené louce se totiž rozhodl pro méně schůdnou cestu rekonstrukce rozsáhlého, historicky cenného, ale opuštěného objektu, který kdysi tvořil součást obranného komplexu Staré Rigy a pamatuje časy Velké severské války před 300 lety. Série fresek přibližuje pohnuté dějiny města a prohlídka objektu spolu s exkurzí po pivovaru  je dalším lákadlem pro návštěvníky restaurace, v níž už mimochodem vznikl i „Klub pravého českého Piva”.  

Galerie


STARG