english  latviski  česky 

rozšířené vyhledávání
x068
Foto: (@MZV)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Visegradská karma v Rize

Ve dnech 24.-30. 3. 2014 se v Rize představila výstava Visegrádská karma, tvořená reprodukcemi českých, maďarských, polských a slovenských politických plakátů z konce 80. let 20. století, umělecky ztvárňujících zásadní politické proměny v těchto zemích.

Pod patronací předsednictví Maďarska ve Visegrádské skupině byla dne 24. 3. 2014 v Rize zahájena výstava Visegrádská karma. Výstava, připravená k 25. výročí pádu totalitních režimů ve střední a východní Evropě, je tvořena reprodukcemi českých, maďarských, polských a slovenských politických plakátů, které pomáhaly vyprovodit do hlubin dějin nesvobodné státní režimy a přivítat obnovenou demokracii v těchto zemích.

Putovní výstava se v Lotyšsku představila ve Válečném muzeu na staré Rize. Úvodní slovo na vernisáži pronesli velvyslanci Maďarska Gábor Dobokay, Slovenska Peter Hatiar, ČR Pavol Šepeľák a Polska Jerzy Marek Nowakowski. V českém příspěvku velvyslanec vedle osobní vzpomínky na události listopadu 1989 připomněl relevanci, jakou má výstava právě v současné době, kdy jsou pevnost demokracie a míra svobod podrobovány testu na východě Evropy.

Další obrazová dokumentace z vernisáže je dostupná na stránkách fotografa Valterse Lācise.

Galerie


Visegrádská karma