english  latviski  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: (@MZV)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Byznys fórum Východního partnerství

K summitu Východního partnerství jako vrcholné akci lotyšského předsednictví bylo přiřazeno také byznys fórum, ekonomická a podnikatelská akce, na níž se sešli zástupci státu a byznysu z EU-28 plus představitelé a firmy šesti postsovětských zemí, které mají zájem o začlenění do EU. 

Vpředvečer vrcholné akce lotyšského předsednictví, dne 21. května 2015, se v lotyšské metropoli Rize konalo 3. byznys fórum nazvané “Přeshraniční spolupráce: Východní partnerství a dál”. Sešlo se na něm více než 600 politiků, expertů, zástupců firem, bank a podnikatelských organizací z celkem 41 zemí - z Evropské unie, šestice postsovětských “jižních” států Východního partnerství a dalších. Akci uspořádaly lotyšské předsednictví v Radě EU, lotyšská Konfederace zaměstnavatelů (LDDK) a BUSINESSEUROPE  (Evropská podnikatelská konfederace) se sídlem v Bruselu.

Za Českou republiku se fóra zúčastnil Zdeněk Beránek ze zahraničního odboru Kanceláře prezidenta, ze podnikatelskou sféru byli přítomni zástupci Hospodářské komory, její bruselské reprezentace, Česko-Pobaltské obchodní komory, agentury CzechTrade. Kromě jednání v plénu a v tematickým skupinách se uskutečnila i B2B kontaktní jendání mezi několika desítkami subjektů z různých zemí.

Lotyšský prezident Andris Bērziņš, který nad fórem převzal patronát, v úvodním slovu zdůraznil, že spolupráce v rámci Východního partnerství patří k prioritám jeho země a jejího současného předsednictví v Radě EU.

Cílem setkání bylo přispět k posílení ekonomických a investičních vazeb mezi EU-28 a šesti postsovětskými zeměmi – Arménií, Ázerbájdžánem, Běloruskem, Gruzií, Moldavskem a Ukrajinou. Udržitelná spolupráce by se podle představ všech zapojených států měla do budoucna rozvíjet v takových oblastech, jako jsou doprava, energetika, finance, digitální technologie, vzdělávání aj.

Na závěr byznys fóra podepsali představitelé zaměstnavatelských organizací čtyř zemí – Arménie, Gruzie, Ukrajiny a Moldavska – memorandum o porozumění, směřující k posílení vzájemného obchodu, hospodářského růstu a celkového rozvoje regionu.