english  latviski  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: (@MZV)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Setkání velvyslance se členy Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje

Ve dnech 27.–30. října 2016 se v Lotyšsku uskutečnilo mezinárodní cvičení civilní ochrany LatMODEX 2016, kterého se vedle domácího družstva a záchranných sborů z  Německa  a Slovenska, zúčastnil i specializovaný tým pro vyhledávací a záchranné práce na vodní hladině (WASAR - Water Search and Rescue), tj. 35 příslušníků Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje (HZS MSK) a lékař z Úrazové nemocnice Brno, tým pod vedením plk. Ing. Vladimíra Vlčka, Ph.D., statutárního zástupce krajského ředitele Hasičského záchranného sboru a náměstka krajského ředitele pro IZS a operační řízení, a plk. Ing. Vojtěcha Nezvala, ředitele  územního odboru Frýdek - Místek  HZS MSK.
 

Tým WASAR s sebou do Lotyšska přivezl 10 člunů a 3 rafty na 12 vozidlech se čtyřmi přívěsy. Cvičení probíhalo v oblasti města a řeky Ogre, na řece Daugava až k ústí do Baltu a na území zhruba 35 km jihovýchodně od Rigy. Jeho náplní bylo kromě vyhledávání a záchrany osob a evakuace zvířat z nejrůznějších vodních ploch a povodněmi postižených území i převoz strojů (menších strojů, čerpadel, dalších technických prostředků) a jiného materiálu na pomoc postiženým za dne i v noci, přičemž bylo nutné zdolávat nejrůznější překážky (spadlé kmeny, betonové hráze, vysoké a silně zarostlé břehy a říční hladiny). Český záchranný tým zvládl takto dovézt do bezpečí více než 250 osob a splnil všechny úkoly zadané vedením cvičení.

Velvyslanec ČR v Lotyšsku Miroslav Kosek navštívil naše záchranáře v průběhu cvičení v pátek 28. října.

V neděli 30. října dopoledne po LatMODEXU 2016 přivítal mladý a profesionální tým na půdě Velvyslanectví ČR v Rize a poblahopřál všem k vynikajícím výsledkům.  Plk. Ing. Vladimír Vlček, Ph.D. potom shrnul ve svém krátkém projevu význam celé akce a úspěch českého týmu. Následovala velmi přátelská a živá diskuse u kávy celého družstva s velvyslancem i zaměstnanci velvyslanectví. Poté odjel tým na základnu, aby posléze pokračoval zpět do České republiky.

Galerie


Setkání se členy Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje