english  latviski  česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Velvyslanec České republiky jednal s prezidentem Akademie věd Lotyšska

Ve středu 21. září se uskutečnilo přátelské a pracovní setkání velvyslance České republiky Miroslava Koska s  prezidentem Akademie věd Lotyšska Ojārsem  Spārītisem.

Mezi hlavní témata setkání patřilo seznámení velvyslance se společnými  projekty obou akademií, které jsou zastřešeny smlouvou podepsanou 15. prosince minulého roku.

Byl zmíněn projekt Tenké vrsty v optoelektronice – příprava a zjišťování vad, na kterém se podílí Technická univerzita v Rize společně s Fyzikálním ústavem Akademie věd ČR a projekt Národní menšiny a etnické skupiny – zkušenosti z minulosti i současnosti v České republice a Lotyšsku, který řeší Ústav filosofie a sociologie Lotyšské univerzity spolu s Ústavem pro soudobé dějiny AV ČR.

Dalším velkým tématem setkání se stalo představení priorit českého výzkumu na léta 2016 -2022 v dokumentu Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy ČR (v Cestovní mapě výzkumných infrastruktur na léta 2016-2022, resp. Road Map for Large Research, Development and Innovation Infrastructures in the Czech Republic).

Ze šesti vybraných oblastí byly zvlášť zdůrazněny fyzikální vědy, energetika, environmentální vědy a biomedicína, kde se obě strany se shodly na další oboustranné spolupráci při vytváření a realizaci společných projektů.