english  latviski  česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Cesta delegace Vojenského historického ústavu do Lotyšska

Lotyšsko navštívila od 12. do 15. února 2017 delegace českých vojenských historiků.
Ředitel VHÚ Praha, plk. Mgr. Aleš Knížek, ředitel odboru muzeí VHÚ, plk. Mgr. Michal Burian, Ph. D. a zástupce ředitele provozně ekonomického odboru, pplk. Ing. Martin Mlčoch, přicestovali do Rigy, aby projednali přípravu na otevření výstavy věnované 75. výročí atentátu na Reinharda Heydricha. Výstava se uskuteční pod záštitou ministra obrany ČR Martina Stropnického.
 

Čeští vojenští historici se setkali s ředitelkou lotyšského Muzea války paní Aijou Fleija, se kterou projednali detaily připravované výstavy. Dále byli přijati na lotyšském Ministerstvu obrany náměstkem ministra Andrejsem Pantelejevsem, kterého seznámili s připravovaným projektem. Na ZÚ ČR se setkali s předním lotyšským vojenským historikem p. Inesisem Feldmanisem, který přislíbil účast na odborném semináři, který se v Muzeu války uskutečním společně se zahájením výstavy.

 

Delegace VHÚ navštívili rovněž bývalý vojenský přístav ve městě Lijepāja, který dnes slouží jako vojenské muzeum. Vojenským přístavem je provedl místní historik Juris Raķis.

 

Samotná výstava bude zahájena 5. června a její součástí bude rovněž seminář  pro odbornou veřejnost a projekce filmu o atentátu na R. Heydricha.