english  latviski  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: © Embassy of the Czech Republic in Riga
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Konference „Moc bezmocných: Masaryk, Patočka, Havel“ v Rize

Konference „Moc bezmocných: Masaryk, Patočka, Havel“, kterou pořádala Fakulta historie a filozofie Lotyšské univerzity v Rize, Filozofická fakulta Univerzity Karlovy a Velvyslanectví České republiky v Rize se uskutečnila ve dnech 25.–26. 10. 2017.

Záštitu nad konferencí převzala bývalá lotyšská prezidentka Vaira Vīķe-Freiberga.

Konferenci zahájil velvyslanec Miroslav Kosek a bývalá lotyšská prezidentka Vaira Vīķe-Freiberga. Mezi jinými významnými řečníky na konferenci vystoupil filozof, profesor Václav Bělohradský, doc. Ivan M. Havel, bratr Václava Havla, předseda Pražského lingvistického kroužku Tomáš Hoskovec, vedoucí archivu a programu Jana Patočky vídeňského Institutu humanitních studií Ludger Hagedorn a filozofové, literární vědci a historici z Lotyšské univerzity v Rize, Univerzity Karlovy a Akademie věd České republiky.

Referáty se týkaly politického, filozofického a literárního odkazu Václava Havla a jeho lotyšským souvislostem, aktuálnosti myšlení Jana Patočky a Tomáše Garrigue Masaryka a předválečné české filozofie a lingvistiky, obecné problematiky „bezmocnýcha minulosti a současnosti národnostních menšin v Česku a Lotyšsku.

Ve večerních hodinách 25. října proběhlo také přátelské setkání organizátorů konference, přednášejících, diplomatů, členů Lotyšsko-české společnosti a dalších hostů v prostorách Velvyslanectví České republiky v Rize. 

Konferenci hodnotili významní vědečtí pracovníci, odborná i laická veřejnost velmi vysoko, o konferenci referovala lotyšská média. V rámci konference bylo uskutečněno interview s Václavem Bělohradským i Ivanem M. Havlem. 

Galerie


Konference „Moc bezmocných"