english  latviski  česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Představení knihy Valdise Zatlerse „Kas es esmu“

Dne 23. března 2017 se na Velvyslanectví České republiky v Rize konalo představení knihy bývalého lotyšského prezidenta pana Valdise Zatlerse „Kas es esmu", která byla vydána v lotyštině i ruštině („Вот кто я!“), volný překlad do češtiny „Kdo jsem“.

Velvyslanec Miroslav Kosek přivítal v úvodu hosty z diplomatického sboru a vyjádřil potěšení, že prezentace knihy bývalého lotyšského prezidenta probíhá právě na půdě Velvyslanectví České republiky.

Pan Valdis Zatlers pohovořil o své knize. Řekl, že všichni žijeme své životy, ne každý z nás se stane prezidentem. Položil si otázku, jak se dá a jak by se měla vykonávat funkce hlavy státu, jak nejlépe a co je nejdůležitější? Valdis Zatlers mluvil především o době, kdy byl ve funkci prezidenta (2007–2011) a které se hlavně věnuje ve svém díle, kde odkrývá zákulisí úřadu hlavy státu. Hovořil o subjektivitě vlastního hlediska jako nejvíce objektivním názoru, lhát sám sobě se dá těžko. Všechny události se snaží v knize popisovat tak, jak je on zažil a jak je on cítil. A tento postoj, tento úhel pohledu považuje pan Valdis Zatlers za svou pravdu.

Monografie slavného lékaře a posléze známého vrcholného lotyšského politika byla vydána i v ruštině. Ruská verze přitom není doslovným překladem lotyšské. Jak v debatě podtrhl pan Zatlers, liší se již v názvu. Zatímco v lotyštině zní název „Kdo já jsem.“, v ruštině potom „Hle, kdo jsem!“ A ohledně ruské verze připomněl: „Měl jsem jedinečnou příležitost podívat se na svůj život objektivem takových detailů a půltónů, kterými se liší naše kultury a jazyky.“

Debata o knize přešla volně k debatě o současných výzvách světové, evropské i lotyšské politiky, ve kterých se pan Valdis Zatlers prezentoval jako velký eurooptimista a zastánce myšlenky jednotné Evropy, která podle něj neprochází krizí, ale řeší výzvy, ze kterých vyjde nepochybně posílena.

Galerie


prezentace knihy prezidenta V. Zatlerse