english  latviski  česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Návštěva delegace senátního Výboru v lotyšsku

Ve dnech 2.–4. prosince 2010 navštívila Lotyšsko delegace Výboru pro územní rozvoj, veřejnou správu a životní prostředí Senátu PČR. Delegaci vedl předseda výboru, senátor Ivo Bárek (ČSSD) a tvořili ji místopředseda výboru, senátor Pavel Eybert (ODS), členky výboru a senátorky Eva Richtrová (ČSSD) a Marta Bayerová (KSČM) a tajemnice výboru Jana Kružíková.

Jednání předcházel brífink, který delegaci poskytl velvyslanec T. Pštross. Česká senátní delegace vedla postupně jednání se členy Výboru pro veřejnou správu a místní samosprávu a také Výboru hospodářského, zemědělského, pro životní prostředí a regionální politiku jednokomorové lotyšské Saeimy. Zákonodárci se navzájem v základních obrysech informovali o územním uspořádání a jeho reformách, o volebním systému, výkonu státní správy, fungování místních samospráv, a to i v kontextu čerpání prostředků EU.  Unijní problematice byla v rozhovorech věnována značná pozornost i pokud jde o institut předsednictví, které připadne Lotyšsku v r. 2015, zdejší poslanci se proto zajímali o čerstvou českou zkušenost s jeho přípravou a výkonem.  Na toto téma poskytl vedoucí  české delegace I. Bárek interview celostátní veřejnoprávní  TV stanici LNT.

Ukazuje se, že obě země řeší v oblasti územního uspořádání a místní samosprávy, ale též v zemědělství, ekologii a energetice podobné problémy. Delegace se proto shodly na užitečnosti pokračování kontaktů a věcného dialogu i do budoucna. Ivo Bárek předal předsedovi partnerského výboru lotyšské Saeimy  pozvání k návštěvě ČR.

V budově sněmovny se uskutečnilo rovněž setkání se členy Skupiny meziparlamentních vztahů s Českou republikou, která po nedávných volbách v LV doznala určité změny jak ve svém složení, tak ve vedení – jejím novým předsedou se stal Sergejs Dolgopolovs z opoziční strany „Centrum souladu“. Do skupiny se přihlásilo dvacet z celkových sta poslanců Saeimy.  

Debata pokračovala i při obědě, který pořádal předseda Výboru pro veřejnou správu a místní samosprávu Vitauts Staňa. 

Českou senátní delegaci přijal následně ministr životního prostředí Raimonds Véjonis a vzhledem k tomu, že na základě změny kompetenčního zákona bude od 1.1. 2011 vykonávat i funkci dosavadního šéfa ministerstva pro regionální rozvoj, rozhovor se týkal velkých aktuálních témat přesahujících jeden resort, jako jsou obnovitelné zdroje energie, klimatické změny, jaderná energetika. Ministr připustil, že obyvatelé Lotyšska nejsou připraveni na výstavbu vlastní jaderné elektrárny, ale země se podle možností zapojí do projektů vznikajících v jejím bezprostředním sousedství. LV nyní staví nový tepelný zdroj a zároveň se snaží rozvíjet OZE, v prvé řadě větrné elektrárny a biomasu. Důležitá je dle vyjádření ministra otázka energetické nezávislosti, což je pro Lotyšsko zejména u fosilních paliv složité.

Senátoři zavítali též do města Bauska, které má jako sídlo okresu partnerské vztahy s východočeským okresem Náchod. Vedli jednání s přednostou bauského okresu Valdisem Veipsem a dalšími zástupci okresní i městské samosprávy. Prohlédli si rovněž Muzeum Hradu Bauska, který restaurovala před nedávnem česká firma Gavenda, a uspořádali pracovní společenský podnik, na který byli pozváni jejich regionální partneři.

Všech jednání se zúčastnili velvyslanec Tomáš Pštross  a další pracovníci ZÚ.        

 

 

Galerie


Návštěva delegace senátního Výboru pro územní rozvoj, veřejnou správu a životní prostředí v Lotyšsku