english  latviski  česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Prezentace ČR při oslavách 20. výroční založení lotyšské pobočky AFS v Rize

Ve dnech 1.-3.října 2010 se v Rize uskutečnily oslavy jubilea založení AFS Latvia, která je již 20. rokem zapojena do celosvětové neziskové organizace AFS Mezikulturní programy. Jednou z pořádaných akcí byl workshop mezikulturního přátelství, v rámci něhož probíhaly prezentace států, včetně ČR. Na oslavy přijeli i nejvyšší představitelé organizace – CH. A. Kűrten, člen správní rady, a F. „Tachi“ Cazal, prezident a generální ředitel AFS Intercultural Programs, Inc.

Za mimořádně pěkného počasí se 1. října uskutečnily workshopy pod otevřeným nebem v rižském Skanzenu, během nichž v bohatém programu se představily některé z členských zamí AFS, např. Norsko, Itálie, Japonsko, atp. Hlavním cílem bylo představit zájemcům státy, které je možno v rámci této mezikulturní výměny navštívit. Jedním z důvodů, proč se ZÚ Riga zúčastnil se svou prezentací, byl fakt, že dosud dle dostupných informací výměna středoškoláků mezi ČR a LV proběhla zatím jen v jednom případě (ve školním roce 2009/10 se česká studentka učila v 1. státní střední škole ve městě Liepája – o jejím úspěšném pobytu a perfektním zvládnutí lotyštiny jsem se dozvěděli během akce přímo od jejích spolužákyň, stejně tak z videa na lotyšském portálu Viss notiek http://www.vissnotiek.lv/cehiete-liepajas-valsts-1-vidusskola-apgust-latviesu-valodu/). Kulturní pracovník, který se za ČR workshopu účastnil, připravil pro zájemce řadu turistických materiálů o ČR, kvíz o českých reáliích, hodinu češtiny a po celou dobu prezentace byly promítány propagační filmy společnosti Volwocom.   

Slavnostního zahájení se zúčastnili zahraniční středoškolští studenti, kteří právě pobývají v rámci výměnného programu v Lotyšsku, jejich hostitelské rodiny a další zájemci. Úvodní řeč pronesl člen správní rady CH. A. Kűrten, prezident a generální ředitel AFS Intercultural Programs, Inc., F. „Tachi“ Cazal a ředitelka lotyšské pobočky Patricija Silina.

Podle slov ředitele AFS Latvia je lotyšská strana připravena k širší výměně s ČR, k níž mají již vytipované partnerské školy u nás, a tuto by chtěli realizovat. ZÚ Riga tuto nabídku bude využívat při kulturních aktivitách v lotyšských regionech. Věříme, že i tato prezentace přispěje o větší zájem lotyšské mládeže o ČR.  

Další foto zde

 

Galerie


oslavy 20. výročí AFS Latvia