english  latviski  česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Přijetí delegace českých, lotyšských a polských učitelů na ZÚ v Rize

Dne 27. října 2010 velvyslanec T. Pštross přijal v reprezentačních prostorách úřadu delegaci ředitelů a učitelů škol z ČR, LV a PL, které se účastní společného projektu v rámci programu Comenius.

Podle našich poznatků se jedná o druhý projekt v rámci tohoto evropského programu uskutečněný mezi českou a lotyšskou školou. V prvním případě se jednalo v letech 2006/07 o jazykový projekt „… protože písně spojují“ mezi českým Gymnáziem Blansko 1. gymnáziem lotyšského Ventspilsu, v němž se žáci učili třetí jazyk, tj. češtinu a lotyštinu, prostřednictvím společného vyučovaného jazyka na obou školách - němčiny. Výsledkem pak byly koncerty na obou školách za účasti velvyslanců.  

Tentokrát se školy tří států: česká Základní škola Masarova, příspěvková organizace, v Brně, lotyšská Základní škola Balvi a polská Základní škola J. Brzechwy v Dobranowicích účastní na společném dvouletém projektu pod názvem „Společně v tradicích – společně v budoucnosti“. Smyslem tohoto projektu, do něhož jsou zapojeni žáci 6.-9. tříd zmíněných škol, je seznámit se s tradicemi, folklórem, kulturou a uměním partnerských států a poukázat na jejich historické kořeny a hodnoty, o něž se národy opírají při budování moderní společnosti, a jejichž udržování je také jednou z podmínek úspěšného budoucího rozvoje státu. Na přelomu května a června tohoto roku českou a polskou školu navštívili žáci z Lotyšska a recipročně pak skupina žáků a učitelů české školy navštívila na konci října lotyšské městečko Balvi. Vedle mnohých kulturních a poznávacích aktivit, které byly pro hosty připraveny během jejich čtyřdenního pobytu ve městě, byla do programu zařazena i návštěva Rigy. Při této příležitosti velvyslanec přijal v reprezentačních prostorách úřadu delegaci českých, lotyšských a polských učitelů vedenou řediteli škol. Během krátkého setkání nám byl nastíněn úspěšný a všemi stranami kladně hodnocený průběh projektu, který pro svůj značný přínos pro žáky i učitele bude pokračovat i v budoucnu a bude rozšířen o další partnerské školy evropských států.

Dobrý pocit organizátorů z úspěšného průběhu projektu, a především pak pozitivní odraz na hlubším chápání mezikulturních vztahů u dětí, je dalším dobrým příkladem vzájemného poznávání mezi národy Evropy.

Galerie


Česko-lotyšsko-polský projekt Comenius_přijetí učitelů velvyslancem na ZÚ Riga