english  latviski  česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

S českou pomocí obnovena nejstarší nástěnná malba v Pobaltí

Dne 7. září 2010 se u severního vchodu Dómského chrámu v Rize konalo slavnostní odhalení zrestaurované nástěnné malby Korunování panny Marie. Velmi náročné restaurační práce po dlouhodobých přípravných pracích, které trvaly již od roku 2000, letos byly zdárně ukončeny pod vedením známého českého restaurátora Miloše Gavendy (v Lotyšsku působil na hradech Bauska, Césis a Rauna a na zámku Rundále) za účasti dalších lotyšských a českých restaurátorů a pod dohledem metodické rady Státní inspekce ochrany kulturních památek.

Jedná se o malbu z 14. století, a jak několikrát zdůraznila kunsthistorička Elita Grosmane, která při zahájení přednesla řeč o historii malby, jedná se to skutečně unikátní událost: „Je to jedinečná událost v naší kultuře. Objevení této malby bylo senzací před 120 lety a její odborné obnovení je senzací dnes. Nyní se můžeme pyšnit jednou z nejcennějších středověkých maleb v celém Východním Pobaltí.“ Odborníci předpokládají, že tyto malby (jedná se o triptych, z něhož je zatím restaurována centrální část, druhé dvě části jsou bohužel vlivem špatného stavu střechy dómu značně poškozeny) byly hlavní chrámovou výzdobou, neboť tento byl vysvěcen na počest Marie a tehdejší Livonsko bylo považováno za „zemi Svaté Marie“.

Ceremoniál odhalení zrestaurované malby vedl děkan Rižského Dómu Elijs Godiňš, zpěvem duchovních písní jej doprovázel sbor Schola Cantorum Riga, o provedení restauračních prací informoval vedoucí obnovy Dómského chrámu Ronalds Lúsis. Na akci bylo přítomno cca 50 zájemců z řad pracovníků českého velvyslanectví, lotyšských restaurátorů a kunsthistoriků a dalších zájemců laické veřejnosti.

O události informovaly lotyšskokazyčné deníky Neatkarígá Ríta avíze a Diena a četné internetové informační portály.   

 

Galerie


obnova nástěnné malby v Rižském dómu