english  latviski  česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Setkání se Skupinou přátel českého Parlamentu v 10. Saeimě Lotyšska

Dne 20. 12. 2010 uspořádal vv ČR v Lotyšsku, PhDr. Tomáš Pštross v prostorách ZÚ Riga slavnostní číši vína u příležitosti nedávného sestavení nové Skupiny přátel českého Parlamentu v 10. Saeimě Lotyšska, vzešlé z podzimních parlamentních voleb. Na toto setkání byl zároveň pozván dosavadní dlouholetý předseda Skupiny, uznávaná osobnost LV politické scény, pan Uldis Grava s manželkou.

Velvyslanec T. Pštross v úvodní řeči poděkoval dosavadnímu předsedovi za vynikající spolupráci a jeho osobní přínos při realizaci řady bilaterálních meziparlamentních aktivit. Jen v letošním roce se např. uskutečnily návštěvy Ústavně právního výboru PS PČR a Výboru pro územní rozvoj, veřejnou správu a životní prostředí Senátu PČR. Členové LV Skupiny přátel se rovněž aktivně účastnili slavnostního přijetí prezidenta V. Klause s delegací v LV Saeimě během jeho květnové oficiální návštěvy Lotyšska. Za lotyšskou stranu pracovně navštívil ČR na podzim r. 2009 mj. předseda Saeimy G. Daudze na pozvání předsedy Senátu P. Sobotky na mezinárodní konferenci u příležitosti 20 let od pádu železné opony, v létě 2008 se uskutečnila oficiální návštěva místopředsedkyně Saeimy V. Muižnice na pozvání PS PČR.

Velvyslanec T. Pštross dále vyjádřil přesvědčení, že stejně dobré, četné a blízké kontakty se podaří navázat i s novým vedením Skupiny (předseda S. Dolgopolovs, Centrum souladu, místopředseda S. Škesters, Strana zelených a rolníků) a jejími početnými členy (celkem 20). Již v brzké době lze totiž očekávat zatím neoficiálně avizovanou návštěvu Hospodářského výboru PS PČR v Lotyšsku; v plánu zahraničních cest na rok 2011 je i cesta předsedkyně Poslanecké sněmovny PČR M. Němcové do Lotyšska. Lotyšské straně byla letos předána reciproční pozvání příslušným Výborům k návštěvě ČR jak od PS PČR, tak Senátu.

Velvyslanec T. Pštross rovněž přítomné LV zákonodárce informoval o nedávném sestavení Meziparlamentní skupiny přátel Česká republika – Baltské státy.

V průběhu následného společenského podniku pak měli všichni přítomní prostor k neformální debatě o vzájemných vztazích našich zemí i jejich současném vývoji. 

Galerie


Skupina přátel Parlamentu ČR