english  latviski  česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Státní návštěva prezidenta ČR Václava Klause v Lotyšské republice

Ve dnech 20. - 21. května 2010 vykonal na pozvání prezidenta Lotyšské republiky Valdise Zatlerse státní návštěvu Lotyšska prezident České republiky Václav Klaus s chotí Livií a oficiální delegací. V oficiální delegaci české hlavy státu byli zastoupeni Vladimír Galuška, náměstek ministra zahraničních věcí, Milan Hovorka, náměstek ministra průmyslu a obchodu, Tomáš Pštross, mimořádný a zplnomocněný velvyslanec České republiky v Lotyšské republice, Petr Hájek, zástupce vedoucího Kanceláře prezidenta republiky a Ladislav Mravec, ředitel Zahraničního odboru Kanceláře prezidenta republiky. Prezidenta republiky dále doprovázeli další pracovníci KPR, zástupci českých médií a početná podnikatelská mise organizovaná HK ČR.

Program návštěvy byl zahájen ve čtvrtek 20. května slavnostním uvítacím ceremoniálem na Rižském hradě, poté  se uskutečnilo soukromé setkání prezidentských párů, bilaterální jednání obou prezidentů za účasti národních delegací a následovala tisková konference pro zástupce místních i českých médií. Prezidentské páry v doprovodu delegací poté společně navštívily v centru Rigy Památník svobody, symbol lotyšské nezávislosti, kde proběhl krátký slavnostní akt položení kytic.

V sídle lotyšského parlamentu (Saeima) se český prezidentský pár spolu s širší delegací zúčastnil pracovního oběda s významnými poslanci a představiteli lotyšského parlamentu v čele s jeho předsedou Gundarsem Daudzem.

V prvním dnu návštěvy prezidenti České republiky a Lotyšska promluvili k účastníkům Lotyšsko-českého podnikatelské fóra, které uspořádaly společně Lotyšská rozvojová a investiční agentura LIAA a Hospodářská komora ČR.

Prezidentský pár ČR s delegací poté za doprovodu lotyšského prezidentského páru navštívil Muzeum okupace Lotyšska, kde měl možnost se seznámit s pohnutou historií Lotyšska ve 20. století. Ve večerních hodinách se oba prezidenti ve společnosti svých manželek a dalších významných hostů zúčastnili v reprezentativním Domě Černohlavců státní večeře pořádané na počest návštěvy českého prezidentského páru v Lotyšsku prezidentem V. Zatlersem a paní Lilitou Zatlere.

V pátek 21. května v ranních hodinách jednal prezident V. Klaus s úřadujícím premiérem a ministrem financí lotyšské vlády Einarsem Repšem, poté byl s celou českou delegací přijat  na Rižské radnici starostou Rigy Nilsem Ušakovsem a dalšími předními činiteli hlavního města. Krátce před polednem prezidentský pár navštívil soukromě prezidentskou rezidenci v letovisku Jurmala, kdy byl opět přijat lotyšským prezidentským párem. Oběd na počest českého prezidentského páru a pro delegaci uspořádal téhož dne velvyslanec Tomáš Pštross. Před odletem zpět do vlasti se na českém velvyslanectví s prezidentským párem, členy delegace a podnikatelským doprovodem pozdravili všichni zaměstnanci Zastupitelského úřadu České republiky v Rize, zástupci Lotyšsko-české asociace, českých firem, studenti a krajané žijící v Lotyšsku.

Pozn: velmi dobře (včetně fotogalerie a videogalerie) je rovněž celý průběh návštěvy, která byla v letošním roce vůbec první státní návštěvou hlavy státu v Lotyšsku, zdokumentován na webových stránkách lotyšského prezidentského úřadu www.president.lv v odkazu Media.

__________________________

neoficiální fotografie z návštěvy v následující galerii byly pořízeny 1. tajemníkem velvyslanectví P. Šustákem

Galerie


Návštěva V. Klause v Lotyšsku