english  latviski  česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Výstava o válečné tragedii lotyšského města Audrini v Lidicích

Ve dnech 9.-11. listopadu 2010 navštívila lotyšská delegace z měst Rézekne a Audrini české Lidice, aby se zde zúčastnila prezentace cyklu Památníku Lidice Světlo za Audrini, v rámci níž byla zahájena výstava o tragedii města Audrini pod názvem Nic není zapomenuto, nikdo není zapomenut. Stalo se tak na základě výstavy Ohlasy lidické tragedie ve světě, kterou v Audrini letos v březnu připravil ZÚ Riga. ZÚ Riga také logisticky pomohl při zajištění lotyšské výstavy v Lidicích.

Jak jsme informovali průběžně v KZ, byla výstava Památníku Lidice Ohlasy lidické tragedie ve světě v letošním roce prezentována ve vybraných lotyšských městech, jejichž školy a zájmová centra se úspěšně účastní MDVV Lidice – Riga, Rézekne, Malta, Tukums a Baldone. Jedním z hlavních cílů prezentace této výstavy se pak stalo východolotyšské městečko Audrini, které postihla za druhé světové války stejná tragedie jako Lidice. Při zahájení výstavy, jehož se zúčastnil i velvyslanec T. Pštross, byla vyslovena myšlenka, že by se taková výstava o audriňské tragedii mohla uskutečnit také v Lidicích. Ve spolupráci s Památníkem Lidice tak byla dohodnuta prezentace města v rámci cyklu „Světlo za…“, které od roku 2008 organizuje Památník. ZÚ Riga se při několikaměsíčních přípravách stal prostředníkem a logistiky pomohl zajistit prezentaci výstavy a návštěvu lotyšské delegace.

Na základě těchto příprav pak ve dnech 9.-11. listopadu přijela do Lidic pětičlenná delegace z audriňské samosprávy a jí nadřízené Rady Rézekněnského okresu v doprovodu lidových hudebníků. V první oficiální den se uskutečnilo přijetí delegace, složené z místostarostky, radního a vedoucí kulturního oddělení Rady Rézekněnského okresu a starosty a ředitelky kulturního domu města Audrini, primátorem Kladna a starostou Lidic. Následovalo symbolické sázení čtyř sazenic v Audrini vyšlechtěných odrůd růží (Kate a Pársla) v Růžovém sadu, které zasypali prstí z válečného popraviště audriňských obyvatel. Zahájení výstavy, kde promluvil také ředitel památníku Lidice, se zúčastnil mj. zástupce lotyšského zastupitelského úřadu v Praze. Následně si delegace prohlédla lidické muzeum a uskutečnila odborný seminář s promítáním dokumentárního filmu a filmu o svém okrese. Na závěr večera proběhla degustace lotyšských kulinářských specialit - medu, sýru, brusinek, několika druhů piva, uzené ryby, černého chleba, šedého hrachu se špekem a latgalské speciality - vepřové žebírko se zelím se šťovíkem. Při degustaci hráli lotyšské národní písně hudebníci, kteří si s sebou přivezli typické lotyšské hudební nástroje – kokle, píšťalu, tahací harmoniku. V následujících dnech byl pro delegaci Památníkem připraven bohatý program – návštěva Památníku Vojna, KP Lety u Písku a NKP Ležáky. Delegace byla na svých cestách přijata starosty příslušných obcí a při návštěvě Prahy také velvyslancem Lotyšska v Praze.

Jak nám následně potvrdily obě strany, je návštěva hodnocena velmi pozitivně. Až na malé technické nedostatky, způsobené tím, že se jednalo o vůbec první zahraniční výstavu Audrini a její prezentaci, lotyšská delegace si odvezla nezapomenutelné zážitky a vysoce ocenila přípravu jejich návštěvy. Také přijetí u starostů dalších měst bylo přátelské a vzbudila na obou stranách zájem o další spolupráci, kterou, v případě jejího uskutečňování, rádi podpoříme.