english  latviski  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: TID 7. ÚU eFP Lotyšsko, Armáda ČR
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Čeští ženisté v Lotyšsku převzali operační úkol od vojáků z Přáslavic

V úterý 27. července se na základně v Adaži uskutečnil slavnostní akt předání operačního úkolu mezi 6. a 7. úkolovým uskupením Armády ČR alianční předsunuté přítomnosti Lotyšsko. Příslušníky 72. mechanizovaného praporu z Přáslavic, kteří měli v Lotyšsku na starost dělostřeleckou podporu manévrových jednotek, nahradili pontonisté 15. ženijního pluku. Zesílená pontonová četa se zařadila do ženijní roty pod velením španělského velitele.

Slavnostní akt se konal za přítomnosti velvyslankyně České republiky v Lotyšsku Jany Hynkové, první velvyslanecké tajemnice Marty Huškové, vojenské přidělenkyně v Pobaltí plukovnice Romany Pešatové, jejího nástupce podplukovníka Jaroslava Vöröse, náčelníka štábu lotyšské mechanizované brigády podplukovníka Igorse Harlapenkovse a dalších hostů. Velitel 6. ÚU, nadporučík Martin Dřímalka, ve svém projevu mimo jiné shrnul úspěchy 6. úkolového uskupení a poděkoval svým vojákům za odvedenou práci a zahraničním partnerům za skvělou spolupráci. Nakonec popřál hodně štěstí 7. úkolovému uskupení pod velením kapitána Josefa Kurfiřta. Podplukovník Harlapenkovs poděkoval českému kontingentu za podíl na zajišťování ochrany Lotyšska a zdůraznil pozitivní dopady spolupráce v mezinárodním prostředí. Pět českých vojáků bylo při slavnostním aktu oceněno za vynikající výsledky práce, dva z nich dokonce lotyšskou Medailí za zásluhy – 2. a 3. stupně. 

Jednotky Armády České republiky působí v Pobaltí v rámci Alianční předsunuté přítomnosti eFP (Enhanced Forward Presence). Konkrétní vojenský příspěvek členských států je potvrzením národního závazku vyplývajícího z principu kolektivní obrany NATO.

S příjezdem 7. úkolového uskupení dochází po šesti rotacích k zásadní změně zaměření českého kontingentu. Velvyslanectví České republiky děkuje předchozím šesti rotacím za reprezentaci České republiky v Lotyšsku i v  mezinárodní misi. Působení českých vojáků je v Lotyšsku i v rámci eFP NATO vnímáno mimořádně pozitivně.