english  latviski  česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Cestování do Lotyšska - aktuální informace o zavedených opatřeních


!! UPOZORNĚNÍ - Česká republika je stále zařazena do "červeného" seznamu zemí, tj. pro cestovatele z ČR platí povinnost nastoupit domácí dvoutýdenní samoizolaci - sledujte aktuální zařazení ČR do tabulky, která je na stránkách lotyšského Centra pro prevenci a kontrolu nemocí (odkaz viz text) zveřejňována vždy v pátek odpoledne !!

Podmínky průjezdu zemí /tranzitu/ - čtěte pozorně bod c) níže

 

Nejčastější otázky a odpovědi ohledně cestování českých občanů do Lotyšska:

a) Mohu do země přicestovat bez udání důvodu?

ANO

b) Potřebuji pro vstup do Lotyšska negativní test na COVID-19? Musím po příjezdu zůstat v karanténě nebo splnit jiné podmínky?

Rozhodující je zařazení země, ze které cestujete nebo přes kterou tranzitujete, tedy i ČESKÉ REPUBLIKY, do barevně odlišených skupin podle epidemiologické situace, v tabulce vydávané Centrem pro prevenci a kontrolu nemocí Lotyšska. Je třeba vždy sledovat aktuální stav.

  • Pokud cestujete přímo ze zemí v „šedé“ skupině, pak - NE – nepotřebujete negativní test ani nemusíte zůstat v karanténě. 
  • Pokud cestujete nebo tranzitujete ze zemí zařazených do "žluté" nebo "červené" skupiny zemí, pak - ANO – musíte po příjezdu do Lotyšska zůstat ve 14-denní karanténě (negativní test není alternativou!). Platí i pro případ, že by Česká republika byla aktuálně zařazena do žluté, nebo červené skupiny.
  • Tabulka je pravidelně aktualizována, je nezbytné sledovat jak aktuální zařazení České republiky, tak zemí, přes které se dopravujete.  Tabulka online je zde  

Informace Ministerstva zahraničí Lotyšska pro cestovatele zde

POZOR! Od 16.7. je povinností všech cestovatelů, kteří do Lotyšska přijedou prostředky hromadné dopravy (letadlem, mezinárodním autobusem atp.) vyplnit formulář - viz níže. Formulář je k nalezení také online zde.

Formulář pro cestovatele AJ (PDF, 155 KB)

c) Jaké jsou podmínky průjezdu zemí? Jak dlouho mohu v zemi pobývat?

Tranzit v rámci schengenského prostoru není omezen - musí se však jednat o prostý průjezd zemí, tj. bez přenocování atd. Týká se překročení pozemních hranic soukromým automobilem, případně tranzitu v rámci mezinárodního letiště v Rize.

Upozorňujeme na Rozhodnutí vlády č. 360 (odst. 36 a dále) ze dne 9.6.2020, podle kterého jsou pro cizince uzavřeny vnější hranice (tj. hranice mezi Lotyšskem a Ruskou federací). Průjezd je umožněn pouze občanům EU, kteří se přes území Lotyšska vrací do země svého trvalého pobytu (v EU). Text Rozhodnutí vlády č. 360 v anglickém jazyce zde.

d) Mohu do země přicestovat za prací?

ANO - pro cestující ze zemí "šedé" skupiny (viz výše) nejsou žádná omezení.

Pokud však cestujete ze zemí "žluté" nebo "červené" skupiny - podmínka dvoutýdenní domácí samoizolace

e) Na co si mám dát pozor? (specifická opatření)

V Lotyšsku se doporučuje nošení roušek (ochrany dýchacích cest) v prostředí s vysokou kumulací lidí. Doporučeno je dodržovat sociální vzdálenost 2m. 

f) Jaké jsou podmínky pro návrat osoby s českým občanstvím (ale s bydlištěm v Lotyšsku) do ČR?

Podmínky pro vstup na území ČR jsou přehledně zpracovány na stránkách Ministerstva vnitra ČR.

 

1. VYCESTOVÁNÍ Z ČESKÉ REPUBLIKY

V souvislosti s ukončením platnosti opatření omezujícího možnost vycestování z území České republiky MZV ČR i nadále doporučuje cestovat do zahraničí jen v naléhavých a nezbytných případech, a to zejména z důvodu rozsáhlých restriktivních opatření a omezení, která jsou v současné době aplikována většinou zemí, a dále s ohledem na výrazné komplikace v dopravě.

Další informace najdete na stránkách Ministerstva vnitra ČR a MZV ČR.

Před případnou cestou do zahraničí MZV doporučuje českým občanům, aby si před cestou ověřili u zastupitelského úřadu navštěvovaného státu, jaké jsou aktuální podmínky pro vstup a pobyt.

Současně MZV důrazně doporučuje před každou cestou do zahraničí registraci v systému DROZD.

 

2. DOPRAVA:


Po ukončení mimořádného stavu v Lotyšsku (k 9.6.) je postupně obnovována mezinárodní osobní doprava. Dopravci postupně obnovují letecké i autobusové linky, trajektová doprava zatím v plném rozsahu obnovena nebyla. Doporučujeme sledovat webové stránky konkrétních dopravců pro aktuální informace o dostupných spojích.

!! POZOR: V případě zařazení České republiky do tzv. "červené" skupiny zemí je možné omezení nebo rušení linek hromadné mezinárodní přepravy. Sledujte informace svého dopravce.

 

3. OPATŘENÍ:

Vláda Lotyšské republiky dne 2. 6. rozhodla o zmírnění hygienických opatření v cestovatelské oblasti. S platností od 3.6. je zrušena dosud povinná dvoutýdenní karanténa pro cestovatele, kteří do Lotyšska přijedou ze zemí, které Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí zařadilo do "šedé" skupiny. Aktuální tabulka je zde nebo na stránkách MZV LV. Pozn.: Dva týdny samoizolace zatím zůstávají povinné pro cestovatele "červené" a "žluté" skupiny států.

Opatření platná po 9.6.2020 shrnuje Rozhodnutí vlády č. 360 ze dne 9.6.2020 a jeho dodatky. Text Rozhodnutí je v anglickém jazyce zde.

Pokud se cizinec (občan ČR) v Lotyšsku setká s nemocným nemocí COVID-19 nebo sám onemocní, je nutno podstoupit test na koronavirovou infekci, vyhledat lékaře a dodržovat jeho doporučení. To zahrnuje i povinnost dvoutýdenní karantény na území Lotyšska.

 

4. ODKAZY NA MÍSTNÍ INSTITUCE:


Text Rozhodnutí vlády č. 360 ze dne 9.6.2020, které popisuje zavedená opatření po skončení nouzového stavu zde

Další informace jsou k dispozici na stránkách Úřadu vlády Lotyšské republiky ve formě otázek a odpovědí (i v angličtině zde).

Dalšími zdroji informací jsou Ministerstvo zdravotnictví; Centrum pro prevenci a kontrolu nemocí