english  latviski  česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Cestování do Lotyšska - aktuální informace o zavedených opatřeních

Níže uvádíme aktuální opatření a podmínky pro cestování

Nejčastější otázky a odpovědi ohledně cestování českých občanů do Lotyšska:

a) Mohu do země přicestovat bez udání důvodu?

ANO

b) Potřebuji pro vstup do země negativní test na COVID-19? Musím po příjezdu zůstat v karanténě nebo splnit jiné podmínky?

NE - je ale nutno sledovat aktuální zařazení ČR do tabulky zemí, které vydává Centrum pro prevenci a kontrolu nemocí. Cestování do Lotyšska bez dalších podmínek platí pro země zařazené do "bílé" skupiny.

c) Jaké jsou podmínky průjezdu zemí? Jak dlouho mohu v zemi pobývat?

Pro cestující ze zemí "bílé" skupiny (viz výše) nejsou žádná omezení.

d) Mohu do země přicestovat za prací?

ANO - pro cestující ze zemí "bílé" skupiny (viz výše) nejsou žádná omezení.

e) Na co si mám dát pozor? (specifická opatření)

V Lotyšsku je povinné nošení roušek (ochrany dýchacích cest) v prostředcích hromadné dopravy. Další povinností je dodržovat sociální vzdálenost 2m a jsou stále zakázána shromáždění více než 25 osob.

 

1. VYCESTOVÁNÍ Z ČESKÉ REPUBLIKY

V souvislosti s ukončením platnosti opatření omezujícího možnost vycestování z území České republiky MZV ČR i nadále doporučuje cestovat do zahraničí jen v naléhavých a nezbytných případech, a to zejména z důvodu rozsáhlých restriktivních opatření a omezení, která jsou v současné době aplikována většinou zemí, a dále s ohledem na výrazné komplikace v dopravě.

Další informace najdete na stránkách Ministerstva vnitra ČR a MZV ČR.

Lékařské potvrzení formulář (DOCX, 14 KB)

Před případnou cestou do zahraničí MZV doporučuje českým občanům, aby si před cestou ověřili u zastupitelského úřadu navštěvovaného státu, jaké jsou aktuální podmínky pro vstup a pobyt. Současně MZV důrazně doporučuje před každou cestou do zahraničí registraci v systému DROZD.


2. VSTUP NA ÚZEMÍ LOTYŠSKA A TRANZIT

Lotyšsko nemá uzavřené hranice, nicméně mezinárodní doprava je stále omezena (viz níže). Všechna aktuální opatření – včetně cestování z / do Lotyšska – jsou v podobě otázek a odpovědí (v angličtině) zpracována zde.

 

3. DOPRAVA:


Lotyšská vláda na svém zasedání dne 14. 3. rozhodla, že veškerá mezinárodní osobní doprava bude přerušena od 17. 3. 2020. Toto rozhodnutí zahrnuje mezinárodní lety, železniční, silniční i lodní osobní dopravu.

Rozhodnutí bylo učiněno na základě vyhlášení mimořádného stavu v Lotyšsku, který platí prozatím do 9. 6. 2020. Text rozhodnutí vlády včetně všech dodatků, které popisují vládní opatření, lze nalézt v anglickém jazyce na stránkách Úřadu vlády Lotyšské republiky.

4. OPATŘENÍ:

Vláda Lotyšské republiky dne 2. 6. rozhodla o zmírnění hygienických opatření v cestovatelské oblasti. S platností od 3.6. je zrušena dosud povinná dvoutýdenní karanténa pro cestovatele, kteří do Lotyšska přijedou z: Lucemburska, Nizozemska, Itálie, Dánska, Polska, Rumunska, Franice, Finska, Německa, České republiky, Estonska, Rakouska, Bulharska, Litvy, Maďarska, Norska, Švýcarska, Kypru, Řecka, Islandu, Slovenska, Chorvatska, Slovinska a Lichtenštejnska. 

Dva týdny samoizolace zatím zůstávají povinné pro cestovatele ze Švédska, Velké Británie, Portugalska, Belgie, Malty, Irska a Španělska

Pokud se cizinec (občan ČR) v Lotyšsku setká s nemocným nemocí COVID-19 nebo sám onemocní, je nutno podstoupit test na koronavirovou infekci, vyhledat lékaře a dodržovat jeho doporučení. To zahrnuje i povinnost dvoutýdenní karantény na území Lotyšska.

5. ODKAZY NA MÍSTNÍ INSTITUCE:


Všechna opatření jsou přehledně zpracována na stránkách Úřadu vlády Lotyšské republiky ve formě otázek a odpovědí (i v angličtině zde).

Dalšími zdroji informací jsou Ministerstvo zdravotnictví; Centrum pro prevenci a kontrolu nemocí

Přestože je pravidelná mezinárodní doprava stále omezena, někteří dopravci již nabízejí spoje do vybraných evropských měst. Doporučujeme sledovat např. stránky lotyšského dopravce airBaltic.