english  latviski  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: ČR
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Petr Pavel je novým českým prezidentem

Česká republika má nového prezidenta: Petra Pavla, bývalého armádního generála, který má bohaté zkušenosti v oblasti vojenských a mezinárodních vztahů. Slavnostní inaugurace prezidenta Pavla se konala 9. března 2023.

Petr Pavel má bohaté zkušenosti v oblasti mezinárodních vztahů, protože působil na mnoha významných pozicích v české armádě a NATO. Klíčovou součástí jeho prezidentství bude zaměření na mezinárodní vztahy, kromě toho nový prezident vyjádřil přání úzce spolupracovat s ostatními zeměmi Evropské unie i mimo ni.

Během svého působení ve funkci předsedy Vojenského výboru NATO hrál P. Pavel klíčovou roli ve vývoji strategického rámce aliance a zajistil, aby NATO zůstalo silnou a akceschopnou silou v neustále měnícím se globálním prostředí. Podílel se také na prosazování užší spolupráce mezi NATO a jeho partnery, včetně Ukrajiny a Gruzie.

Jako prezident se Petr Pavel hodlá aktivně angažovat v mezinárodních záležitostech, za klíčové považuje zejména dění v Evropské unii, NATO a OSN. Je přesvědčen, že Česko hraje zásadní roli při utváření budoucnosti EU a že úzkou spoluprací s ostatními členskými státy může přispět k budování prosperující a bezpečnější Evropy.

"Jsme země střední velikosti s unikátní polohou uprostřed Evropy. Díky tomu máme často střídmější pohled na svět než země s mocenskými ambicemi. V zahraniční politice proto můžeme být výrazným hráčem stmelujícím partnery podobné rozlohy a uvažování. V Evropě je takových většina." zmínil prezident Pavel ve svém inauguračním projevu.

Ministerstvo zahraničních věcí vítá inauguraci prezidenta Pavla a je přesvědčeno, že bohaté zkušenosti Petra Pavla v oblasti mezinárodních vztahů budou neocenitelné při prosazování zájmů Česka na světové scéně. Jsme obzvláště potěšeni, že můžeme zaznamenat jeho záměr být aktivním prezidentem v zahraničí a úzce spolupracovat s naším ministerstvem, jakož i s dalšími zeměmi a mezinárodními organizacemi na podpoře míru, bezpečnosti a prosperity pro všechny.