english  latviski  česky 

rozšířené vyhledávání

Armáda ČR v misi eFP NATO v Lotyšsku

Jednotky Armády České republiky působí v Pobaltí v rámci Alianční předsunuté přítomnosti eFP (Enhanced Forward Presence). Alianční předsunutá přítomnost je jedním z hlavních výstupů Varšavského summitu z července 2016. Spočívá ve vytvoření čtyř bojových uskupení v síle posíleného praporu umístěných v Polsku pod vedením USA, v Litvě pod vedením Německa, v Lotyšsku pod vedením Kanady a v Estonsku pod vedením Velké Británie. Konkrétní vojenský příspěvek členských států je potvrzením národního závazku vyplývajícího z principu kolektivní obrany NATO.

eFP NATO

eFP NATO

 

Četní úkolové uskupení, Lotyšsko

Od poloviny července 2020 působí v Lotyšsku 5. úkolové uskupení, jehož jádro tvoří příslušníci minometné čety 44. lehkého motorizovaného praporu v celkovém počtu do 57 osob. Čeští vojáci působí v Lotyšsku v rámci Alianční předsunuté přítomnosti eFP společně se zástupci dalších osmi států pod vedením Kanady od června 2018.

Dne 14. června 2018 odjela do Pobaltí první jednotka AČR,  která byla vyslána do sil eFP. Vojáci 1. úkolového uskupení se nejprve přesunuli vlakovým transportem do Polska, odkud již po vlastní ose zamířili na lotyšskou základnu v Adazi. Základ minometné jednotky tvořili vojáci 71. mechanizovaného praporu. V lednu 2019 je vystřídalo 2. úkolové uskupení, jehož jádro tvořili opět vojáci hranického praporu. Třetí uskupení vytvořené na bázi 72. mechanizovaného praporu převzalo operační úkol v červenci 2019. Čtvrté úkolové uskupení plnilo operační úkol od února do července 2020.

Facebook