english  latviski  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: CZ Army
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

V Lotyšsku se vystřídali čeští vojáci

Při slavnostním nástupu 4. února na základně v Adaži spojeném s předáním operačního úkolu jsme se rozloučili s 3. úkolovým uskupením Armády ČR působícím v  bojové skupině eFP NATO v lotyšském Adaži a přivítali 4. úkolové uskupení. Akce se zúčastnila i velvyslankyně ČR v Lotyšsku Jana Hynková. Úkol svému nástupci ve funkci velitele kapitánu Davidu Jeníčkovi předal předchozí velitel skupiny v Lotyšsku kapitán Jaromír Hapla.

Na základně Adaži nyní bude působit skupina, jejíž jádro tvoří příslušníci minometné baterie 42. mechanizovaného praporu v Táboře. Operační úkol převzali tento týden přímo na místě v Pobaltí od kolegů ze 72. mechanizovaného praporu z Přáslavic.

Čeští vojáci v Lotyšsku působí pod vedením Kanady v rámci alianční předsunuté přítomnosti eFP - enhanced Forward Presence. Kontingent je aktuálně složený z příslušníků 42. mechanizovaného praporu, 131. dělostřeleckého oddílu a velení 4. brigády rychlého nasazení a je součástí vícenárodních jednotek NATO. Základním úkolem našich vojáků je ukazovat odhodlání bránit svrchovanost členských států NATO. Česká republika ukazuje našim koaličním partnerům, že je spolehlivým spojencem.

Více také:

http://www.mise.army.cz/aktualni-mise/ll/zprav/v-lotyssku-se-vystridali-cesti-vojaci-219198/

nebo

https://www.facebook.com/eFPBGLatvia/

Poděkování kapitánu Haplovi

Poděkování kapitánu Haplovi

Češi v Lotyšsku

Češi v Lotyšsku

Velvyslankyně Hynková vítá vojáky

Velvyslankyně Hynková vítá vojáky