english  latviski  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: eFP NATO Latvia
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

V Lotyšsku se vystřídali čeští vojáci

Ve čtvrtek 16. července se na základně Adaži uskutečnilo slavnostní předání operačního úkolu mezi 4. a 5. úkolovým uskupením AČR alianční předsunuté přítomnosti (enhanced Forward Presence, eFP) Lotyšsko.

Současné 5. úkolové uskupení tvoří jednotka, jejíž jádro tvoří příslušníci roty zbraní 44. lehkého motorizovaného praporu v Jindřichově Hradci. Kontingent je kromě vojáků z Jindřichova Hradce dále složený z příslušníků 131. dělostřeleckého oddílu, 42. mechanizovaného praporu, 21. letecké základny taktického letectva a 141. praporu logistické podpory a je součástí mnohonárodních jednotek NATO na lotyšské vojenské základně ve výcvikovém prostoru Adaži, přibližně 45 km severovýchodně od hlavního města Rigy.

Dosavadní velitel kapitán David Jeníček předal operační úkol svému nástupci kapitánovi Jiřímu Pudilovi. Slavnostního nástupu spojeného s předáním operačního úkolu se zúčastnila i velvyslankyně České republiky v Lotyšsku Jana Hynková, vojenská přidělenkyně v Pobaltí plukovnice Romana Pešatová a velitel lotyšské mechanizované brigády plukovník Sandris Gaugers.

Na projektu předsunuté přítomnosti se dohodly členské země NATO v roce 2016 a čeští vojáci jsou součástí jednotek alianční předsunuté přítomnosti od léta 2018. Čeští vojáci v Lotyšsku působí v rámci eFP pod vedením Kanady.

Předání operačního úkolu

Předání operačního úkolu

Předání operačního úkolu

Předání operačního úkolu

Předání operačního úkolu

Předání operačního úkolu

Předání

Předání