english  latviski  česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Vzpomínková akce “Mosty paměti. 80 let od zahájení deportací Židů do Lotyšska.”

29. listopadu 2021 v 18.00h pořádá velvyslanectví Německa v Rize společně s Rižskou židovskou obcí a Rižským výborem online vzpomínkovou akci na památku téměř 25 000 Židů z Německa, Rakouska a České republiky, kteří byli v letech 1941–1942 deportováni do Rigy.

Večer 29. listopadu 2021 bude stanice Šķirotava, kam před 80 lety – 29. listopadu 1941 – přijel první vlak s 1053 deportovanými z Berlína, online propojena s mnoha městy, odkud byly oběti deportovány do Rigy, a vzniknou tak virtuální “Mosty paměti”.

S projevy k uctění památky deportovaných vystoupí německý velvyslanec Christian Heldt, velvyslankyně Rakouska Doris Danlerová, velvyslankyně České republiky Jana Hynková, ředitel muzea “Židé v Lotyšsku” Ilja Lenský, starosta Rigy Martiņš Staķis a zástupci několika měst Rižského výboru.

Rižský výbor je sdružení více než 64 měst z Německa a Rakouska a přidružených měst České republiky, která si připomínají deportaci svých židovských spoluobčanů do Rigy. Bylo založeno v roce 2000 a jedním z jeho zakládajících členů bylo Lidový spolek péče o německé válečné hroby.

Na závěr budou zapáleny svíčky a minutou ticha bude uctěna památka obětí.

Zveme vás k virtuální účasti na vzpomínkové akci.