english  česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Inaugurace českých kulturních projektů v Isově kulturním centru a Národní knihovně Bahrajnu

Dne 24.10.2016 proběhla v Isa Cultural Centre v Manámě inaugurace výstavy fotografií z cest Prof. Aloise Musila po regionu Blízkého východu a Zálivu a současně byly v rámci této inaugurace věnovány knihy Národní knihovně Bahrajnu.

Výstava fotografií Aloise Musila byla slavnostně zahájena v Isově kulturním středisku (ICC – Isa Cultural Centre) v Manámě dne 24.10.2016. Přítomen byl člen královské rodiny, viceprezident správní rady střediska a jeho výkonný ředitel Shaikh Khalid bin Khalifa Al Khalifa. Zahájení se rovněž zúčastnili rezidentní velvyslanci, zástupci vládních institucí, škol.

Radio Bahrajn odvysílalo během inaugurace v přímém vstupu rozhovor s velvyslancem J. Slavíkem, který zdůraznil potřebu vzájemného poznávání tradic a kultur pro dialog. Přítomni byli rovněž novináři a štáb bahrajnské televize.

Po představení výstavy v Rijádu v květnu 2015 se jednalo o další přiblížení A. Musila a jeho vědeckého odkazu veřejnosti v zemích Zálivu. Výstava bude v prostorách Isova kulturního střediska otevřena do počátku listopadu 2016.

Slavnostní okamžik předání knih byl zakomponován do inaugurace výstavy fotografií. Darem, čítajícím 80 knih, byl v národní knihovně založen český koutek, který bude sloužit jako základ dalšího rozšiřování o nové knižní tituly. Zájem je zejména o arabské překlady českých autorů, své příznivce si najdou i knížky pro děti. Poděkování patří též Ministerstvu zahraničních věcí za finanční podporu pro nákup knih.

icc

Velvyslanec ČR Jiří Slavík s chotí a honorárním konzulem ČR v Bahrajnu Georgem Antoniouem během inaugurace výstavy v ICC.

icc
icc

Isovo kulturní středisko je pojmenováno po bývalém králi Isovi, otci současného krále Hamada. Středisko postavené podle velkolepého architektonického návrhu včetně zakrytí komplexu pěti stočenými pergameny symbolizujícími pět pilířů islámu bylo otevřeno v roce 2008. Administrativně spadá přímo pod královský dvůr. Správní radu vede Shaikh Abdullah Al Khalifa /96 let/, otec místopředsedy vlády a investora v Lázních Bělohrad Shaikha Khaleda bin Abdullah Al Khalify.

 


[1] I