english  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Navin Shetty Brahmavar
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Bahrajn: státní zakázky za 60 miliard korun mohou být příležitostí i pro české firmy

(Archivní článek, platnost skončena 30.11.2022 / 09:51.)

Podle informací bahrajnského regulátora vládních zakázek (Tender Board), byly během prvních devíti měsíců roku 2020 v Bahrajnském království přiděleny státní zakázky za 2,7 mld. USD (cca 60 mld. Kč) v celkem 1022 výběrových řízeních. Tento masivní objem zakázek je příležitostí také pro české podnikatelské subjekty, které mohou poskytovat nejen subdodávky vítězným subjektům, ale se i přímo účastnit výběrových řízení. Doporučujeme sledovat stránky http://www.tenderboard.gov.bh/

Jen v ropném sektoru šlo o celkem 134 tendrů v hodnotě 733,8 milionů USD, ve stavebnictví a strojírenství 162 tendrů za 704,8 milionů USD v leteckém průmyslu 143 tendrů za 501,3 milionů USD a v oblasti kancelářského materiálu a vybavení 231 tendrů za 471,5 milionů USD. Království také nasmlouvalo odběr služeb za 256 milionů USD v celkem 361 výběrových řízeních.

Regulátor zveřejnil také největší zadavatele těchto zakázek. Šlo například o společnost Tatweer Petroleum se smlouvami v objemu 711,7 milionů USD, následovanou Gulf Air s 488 miliony USD a Úřadem zajišťujícím distribuci elektřiny a vody s 343,6 miliony USD.

Šejk Nayef bin Khalid Al-Khalifa, předseda výběrového řízení, v komentáři k novým údajům uvedl: „Tento robustní objem svědčí o odhodlání a schopnosti Bahrajnu podporovat podnikání a hospodářskou činnost i v době světové krize. Zvláštní pozornost si zaslouží trvale vysoká hodnota zakázek v prosperujícím stavebním a strojírenském sektoru, která poukazuje na bohaté příležitosti v řádu několika miliard dolarů.“

Jako mnoho ekonomik po celém světě, i Bahrajn se potýká s pandemií a jejími dopady do hospodářské oblasti. Jeho ekonomika se ve druhém čtvrtletí letošního roku meziročně snížila o 8,9%. Nejhůře zasaženým sektorem byl HoReCa (hotelový a restaurační průmysl), který ve srovnání se stejným obdobím roku 2019 zaznamenal pokles aktivity o 61,3%.

Připravil: Ing. Roman Plevák, Ph.D., diplomat pro Omán