english  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Saudi HoReCa
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

České mlékárny představily svou nabídku pro saúdskoarabský trh

České mlékárenské firmy se v rámci projektu EU Milky Way prezentovaly na jednom z nejvýznamnějších saúdských potravinářských veletrhů HoReCa.
 

V rámci projektu EU Milky Way se pod patronací Českomoravského svazu mlékárenského (ČMSM) ve dnech 27. až 29. listopadu 2017 prezentovaly na výstavě HoReCa Rijád společnosti Polabské mlékárny, Accom, Tatra Hlinsko a zástupce obchodní firmy Laktos. Na veletrhu byli přítomni osobně zástupci českých firem, a to jmenovitě Ing. Pavel Vybíral – generální ředitel a předseda představenstva a spoluvlastník společnosti Polabské mlékárny a.s. Poděbrady,  Ing. Mojmír Boxan – exportní ředitel společnosti LAKTOS a.s. Ing. František Duda – exportní ředitel společnosti ACCOM a.s. ,  Dalibor Vaško – vedoucí exportního oddělení Mlékárna Hlinsko a.s. a Ing. Jiří Kopáček, předseda Českomoravského  svazu mlékárenského (ČMSM).

EU Milky Way je evropský program zaměřený na propagaci evropských, potažmo českých mléčných výrobků, např. jogurtů, UHT mléka, sýrů a fermentovaných mléčných produktů. Je rozložen na tři roky a je teritoriálně vymezen na Spojené arabské emiráty, Libanon a Saúdskou Arábii. Probíhá od jara 2016 a prezentace na samostatném stánku u příležitosti výstavy HoReCa Rijád byla prvním společným vystoupením v Saúdské Arábii.

Součástí akce byla i oborově zaměřená konference, na které vystoupil zemědělský diplomat velvyslanectví v Rijádu Eduard Řeháček s příspěvkem o státní proexportní podpoře, úloze zemědělských diplomatů při identifikaci obchodních příležitostí, organizaci podnikatelských misí s konkretizací na saúdskoarabské podmínky a v neposlední řadě o perspektivních výrobkových položkách a komoditách i dosavadních příkladech úspěšné spolupráce.

Historii a současnost českého mlékárenství, výroby sýrů a předností českých mléčných výrobků v kontextu programu EU Milky Way rozvedl ve svém příspěvku Jiří Kopáček. Následovala vystoupení výživového poradce a jako poslední předvedl své kulinářské umění šéfkuchař významného gastronomického podniku v Rijádu. Demonstroval jednoduché návody, jak vhodně kombinovat nabízené produkty českých mlékařů, aby kulinářsky co nejlépe vyhověly požadavkům na tradiční zdejší pokrmy.

Konferenční sál s kapacitou přes sto míst byl zaplněn, následná diskuse potvrdila zájem místních spotřebitelů a distributorů o nabízený sortiment.

Akci podpořil svými opakovanými návštěvami na stánku i velvyslanec Jiří Slavík, který byl rovněž členem delegace při slavnostním ceremoniálu otevření výstavy HoReCa. Delegaci vedl Ahmed  Bin Sulaimen Al Rajhi, předseda Rady saúdskoarabských komor (Council of Saudi Chambers), viz přiložené foto.

S českými firmami během veletrhu jednali též zástupce velvyslance Jaromír Janev a obchodní rada Petr Hošťálek.

Vystavovatelé vyjádřili na závěr třídenní akce plnou spokojenost. Na organizaci schůzek s potencionálními místními partnery se podílel rovněž zemědělský diplomat, delegace si rovněž cenila zajištění doprovodného programu, nabídky návštěvy supermarketů a specializovaných maloobchodních prodejen k posouzení prodávaných konkurenčních výrobků a jejich cenové úrovně. Jsou rozjednány konkrétní příležitosti exportu českých výrobků, k jejichž realizaci byly ze strany ZÚ poskytnuty zásadní informace mj. spojené i s registrací výrobků na relevantních místních institucích, certifikací a označováním zboží. Českým výrobcům se díky podpoře programu EU Milky Way podařilo upoutat pozornost na český mlékárenský průmysl a jeho produkty. Velvyslanectví ČR v Rijádu je připraveno prezentovat saúdským zájemcům i produkci firem, které se výše uvedené akce v Rijádu nezúčastnily.

Eduard Řeháček, zemědělský rada
Velvyslanectví ČR v Rijádu

 

horeca17

Velvyslanec ČR J. Slavík (2. zprava) s delegací na návštěvě stánku Milky Way během slavnostního zahájení veletrhu

 

horeca17

Celkový pohled na stánek

horeca17

 

horeca17