english  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Oman Convention and Exhibition Centre (OCEC)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Čeští exportéři z agrárně–potravinářského sektoru se úspěšně prezentovali v Ománu

Druhého ročníku specializované výstavy v oboru zemědělství a potravinářství AgroFood Oman se v Muscatu účastnili na národním stánku České republiky zástupci čtyř českých výrobců, aby představili své produkty a služby pro dynamicky se rozvíjející trh v Sultanátu Omán. Podle jejich vyjádření v závěru třídenní akce, kterou zorganizovalo Velvyslanectví ČR v Rijádu jako projekt ekonomické diplomacie (Proped), proběhla řada slibných jednání ve smyslu budoucích obchodních případů

Záměr zrealizovat Proped vyplynul z předchozí akviziční aktivity Velvyslanectví ČR v Rijádu a analýzy trhu, ke které přispěla opakovaná setkání s představiteli ministerstva zemědělství a rybolovu (MoAF) již od konce roku 2016, zvláště pak v souvislosti s projektem transformace, respektive diversifikace ománské ekonomiky (Tanfeedh) a následného vytipování perspektivních oborů.

Výstava se konala v moderním areálu Oman Convention and Exhibition Centre (OCEC) od 7. do 9. května a pořádala ji agentura Al Nimr International Exhibiton Organizers pod patronací MoAF. Celkem vystavovalo přes 150 místních a zahraničních společností. Byly mezi nimi firmy z Iránu, Číny, Jihoafrické republiky, Belgie, Kanady, Itálie, Dánska, Německa, Kataru, Slovinska, Nizozemí, Turecka a Spojených arabských emirátů.

Výstavu oficiálně zahájil ministr MoAF, Dr. Fuad bin Jaafar Al Sagwani a český národní stánek byl jedním z několika mála vybraných, které ministr navštívil. Zemědělský diplomat našeho velvyslanectví mohl ve stručnosti představit vystavovatele z firem VVS Verměřovice (výroba krmných doplňků a faremní poradenství), Bauer Technic (technologie živočišné výroby, zvláště pro chov skotu a drůbeže), Mašek-Viking (dávkovací a balící technika) a společnost Steiner- Kovařík (výrobce prvotřídní čokolády).

K návštěvám důležitých místních subjektů na stánku bezesporu přispěla předchozí analýza dostupných informačních zdrojů a jejich oslovení formou e-mailingu před vlastním konáním výstavy, doplněná rovněž telemarketingem. Velmi užitečné bylo i setkání na MoAF těsně před konáním výstavy, které zorganizoval na základě žádosti velvyslanectví v Rijádu formou diplomatické nóty ředitel oddělení mezinárodní spolupráce MoAF Habib Abdullah Al Hasni. Setkání se účastnilo několik ředitelů oddělení pod vedením Suleimana Mohammeda Abdullaha Al-Salmiho, generálního ředitele sekce marketingu a investic pro zemědělství a chov hospodářských zvířat (DG of Marketing  & Investment for Agriculture & Livestock). Byly získány informace o připravovaných projektech v zemědělství v Sultanátu Omán a přímé kontakty na klíčové osoby ze státního i soukromého sektoru v nich zapojených. Cenné bylo, že řada z nich navštívila stánek ČR a vedli jednání přímo s českými vystavovateli. Někteří z vystavovatelů po ukončení výstavy dokonce prodloužili pobyt o návštěvy vybraných provozních a obchodních objektů ománských firem k pozdějšímu vypracování relevantních obchodních nabídek.

Ing. Eduard Řeháček, CSc.
zemědělský rada
Velvyslanectví České republiky v Rijádu

Agrofood Oman

Český stánek

Agrofood Oman

Ománský ministr zemědělství a rybolovu J.E. Dr.Fuad Bin Jaafar bin Mohammed al Sajwani na návštěvě českého stánku

Agrofood Oman

Čeští vystavovatelé společně se zemědělským radou E. Řeháčkem přvzali čestné ocenění za účast na veletrhu

Níže pak několik záběrů z intenzivních obchodních jednání na českém stánku.

Agrofood Oman

 

Agrofood Oman

 

Agrofood Oman