english  česky  عربي 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Rijád: Ekonomické problémy a masivní propouštění u Saudi Binladen Group

V nejbližší době se očekává propuštění cca 50.000 zahraničních pracovníků skupiny Saudi Binladen Group

Poté, co v září 2015 došlo k masivně publikované tragédii pádu jeřábu na poutníky v Mekce, při níž jich zahynulo 107, se poprvé objevily v saúdském tisku zprávy o stavebním gigantu Saudi Binladen Group (Pozn. ZÚ: Terorista Osama bin Laden (Usáma bin Ládin) pochází též z této rozvětvené bohaté rodiny). Podle saúdského tisku byla shledána firma za výše uvedené neštěstí vinna a byly za to na ni uvaleny restrikce. Poslední zprávy hovoří o tom, že skupina bude v nejbližší době propouštět zhruba 50.000 zahraničních zaměstnanců (zejm. inženýry, předáky, montéry ocelových konstrukcí, tesaře, svářeče).

Propouštění zaměstnanci dostali podle dostupných zpráv čtyři možnosti dalšího postupu: i) zůstat doma (Pozn. ZÚ: míní se v SAU) bez výplaty, ii) podat výpověď a sehnat si práci u jiných zaměstnavatelů v SAU, iii) pokusit se o převedení na jiné projekty skupiny v SAU a iv) opustit SAU na tzv. final exit.

Firma, která v Saúdské Arábii dříve realizovala mnoho významných infrastrukturních projektů (letiště, tunely, dálnice, mosty, mrakodrapy) podle slov zaměstnanců uvádí řadu důvodů pro takovéto masivní propouštění. Prvním jsou již uvedené vládní restrikce, dalšími jsou změny v pracovním právu, postupné dokončení některých projektů (mj. Hodinová věž a rozšíření Velké mešity v Mekce, ke konci se chýlí též projekt kolovacího prostoru kolem Kaaby tamtéž) a v neposlední řadě byla podle výpovědí zasvěcených též odložení realizace či zakonzervování řady schválených projektů (např. King Abdullah Financial City v Rijádu). Podle dostupných zpráv rovněž řada subkontraktorů nedostává od skupiny řádně uhrazeny kontrahované zakázky, což se týká mj. projektu rozšíření džiddského letiště (King Abdulaziz International Airport).