english  česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

O ekonomice Saúdské Arábie v místním tisku II.

V následujícím textu se věnujeme některým vybraným informacím o saúdské ekonomice, které se objevily v místním tisku. Domníváme se, že tyto informace mohou být užitečné či poučné i pro české podnikatele.

Jak se chce vláda vypořádat s cenami vody a elektřiny

V zájmu zachování sociálního smíru hodlá vláda nahradit přímé subvence cen energií a vody de facto jinými subvencemi. Plán zveřejnil zástupce korunního prince a syn krále Mohammed bin Salman. Současně uvedl příklad, jak by taková subvence měla vypadat. Dejme tomu, že mezinárodní ceny za elektřinu je 1000 SAR a vy platíte pouhých 50 SAR. Nevadí. My vám dáme 1000 SAR. Buď utratíte celých 1000 SAR jako ekvivalent oněch původních 50, tedy budete mít spotřebu stejnou jako dříve, anebo svou spotřebu elektřiny snížíte a za zbylé peníze si koupíte cokoliv jiného.

Podrobnosti k zaměstnanosti v sektoru mobilních telekomunikačních služeb

Ke 2. září 2016 nesmí být zaměstnán v oblasti mobilních telekomunikačních služeb nikdo jiný než SAU občané. Týká se to výroby, prodeje, údržby a příslušenství a zahrnuje celou škálu podnikání v této oblasti od nejmenších prodejců až po největší firmy. Je připravena řada školících programů ve spolupráci s ministerstvy průmyslu a obchodu, venkovských a municipálních záležitostí, fondem rozvoje lidských zdrojů (HRDF), generální organizací pro sociální pojištění a dalšími institucemi. Součástí plánu je dokonce subvencování části mezd SAU zaměstnanců ze zdrojů HRDF. Kontroly naplňování tohoto plánu saúdizace začnou počátkem ramadánu.

Změny v povoleních pro práci žen

Ženy od nynějška mohou v některých oborech pracovat i v noci. Jedná se o práci kuchyních, zábavních parcích, účetnictví a obchodech, prodávajících dámské zboží.

Naopak byla striktně zakázána práce žen v jakýchkoliv industriálních oborech, zejména pod zemí v dolech, při výkopových a rekonstrukčních pracích, stavebnictví, tavbě kovů, dále se zákaz týká opraven automobilů, oceláren a hliníkáren, skladů hnojiv, nakládky a vykládky zboží, natěračských prací, zpracování plechů a kovů, elektrikářských prací.

Rijádská Finanční čtvrť krále Abdullaha se musí přebudovat

V tisku bylo oznámeno (de facto citováno z Vize 2030), že v případě King Abdullah Financial District, který trpí zpožděními ve výstavbě a nezájmem investorů, se musí zásadním způsobem změnit jeho zaměření. Části této celé nově budované čtvrti tak budou přebudovány na kancelářské prostory, část na byty. Čtvrť má být z větší části přetvořena na speciální obchodní zónu s konkurenceschopnými pravidly a se speciálními vízovými pravidly pro cizince, kteří tam budou pracovat. Současně bylo rovněž zmíněno, že je nutno přebudovat tzv. „industriální města“, která byla vytvořena za účelem diverzifikace ekonomiky vytvoření pracovních míst.

Poradní sbor diskutuje o zdanění finančních převodů cizinců

Jedním z bodů, o kterých má Shoura Council (Poradní sbor) diskutovat během svých nadcházejících zasedání, je zdanění převodů peněz cizinců. Bylo totiž zjištěno, že 23 % světových převodů je realizováno ze zemí GCC.