english  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: International Press Telecommunications Council
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Aerospace sektor a technologie v Ománu

Sultanát Omán láká zahraniční firmy, aby participovaly na rozvoji jeho vesmírného programu, při tvorbě nového aerospace sektoru a na rozvoji znalostí souvisejících s vesmírnými technologiemi, kartografií, geo-mapováním a hromadným zpracováním dat. Omán chce rozvíjet průmyslové kapacity a odvětví využívající družice, jako jsou telekomunikace, geo-mapping, monitorování a ochrana životního prostředí, monitorování hranic a národní bezpečnost, meteorologické služby apod.

Strategie vlády pro vesmírné technologie a plán na roku 2023-2033

V únoru 2023 ománské Ministerstvo dopravy, komunikací a informačních technologií (MTCIP) zveřejnilo „Národní vesmírnou strategii a desetiletý plán pro využívání a rozvoj vesmírných technologií“ (Oman Space Policy and Executive Program (PDF, 22 MB)) Na ni v tuto chvíli navazuje 14 projektů a investičních příležitostí, které mají přispět k rozvoji ománského kosmického průmyslu. Omán cílí na mezinárodní investory a technologické partnery, kteří by v Ománu mohli rozvinout:

  • - Space Cloud Partnership – Omán chce vyvinout vesmírný ekosystém cloudových služeb. Má jít o zdroje dat ze satelitů, které se budou analyzovat a zpracovávat ve špičkových výpočetních a datových centrech.     
  • - Pozemní stanice pro provozovatele družic – Omán se chce stát „bránou“ v regionu odkud budou operátoři řídit své družice. Výhodou má být blízkost rovníku a 21 světových podmořských datových kabelů, které se v Ománu sbíhají. (Více k telekomunikacím, kabelům a IT v Ománu zde.)
  • - Přímé přijímací stanice (DRC/Direct Receiving Station) – Omán chce na svém území budovat pozemní stanice pro příjem dat z družic. Kromě infrastruktury vlastněné bohatými operátory družic chce budovat také sdílená centra (nákladově efektivní), tzv. GSaaS (Ground Station as a Service). Ta v podstatě poskytují datové připojení, které řídí základní anténní síť mezi satelitem a anténou. Díky přístupu k údajům z pozorování země chce Omán vyvíjet služby pro zvládání katastrof či pro zemědělství.
  • - Národní platformu pro vesmírná data (National Space Data Platform) – Omán chce vybudovat centrum pro pozorování Země s nejmodernější digitální platformou pro sběr, zpracování a sdílení satelitních dat. Ta má podporovat rozvoj aplikací a vybudovat celý ekosystém služeb. Tato otevřená platforma má vyloučit duplicitu iniciativ.  
  • - Centrum excelence pro vesmírné aplikace a
  • - Program podpory koncových uživatelských aplikací (Sandboxing) – Omán chce poskytnout zázemí pro vývoj a testování nových aplikací využívajících satelitní data. Řada firem v klíčových oborech, jako jsou zemědělství, námořnictví, průmysl ropy a plynu, územní rozvoj, atd. bude moci využívat družicové technologie a data získaná z družicového pozorování Země.
  • - Výstavba regionálního kosmodromu (Launch Site) – Omán má ambici ve spolupráci s mezinárodními investory vybudovat na svém území první regionální vesmírný přístav. Omán je zahraničněpoliticky neutrálním státem, což by mu mohlo umožnit stát se centrem mezinárodní spolupráce v regionu.     
  • - Národní program Cubesat – je projektem cílícím na vyslání první ománské družice nazvané Aman. (Podrobnosti k neúspěšnému pokusu o vypuštění jsou uvedeny níže.)  
  • - Vesmírný urychlovač (Space Accelerator) – Omán chce podporovat nově vznikající firmy a start-upy z oblasti vesmírných technologií.  

Dalšími projekty, pro něž Omán hledá partnery a spolurealizátory, jsou:

  • - Národní vesmírná observatoř (National space observatory)
  • - Uspořádání mezinárodní vesmírné konference
  • - Výzkumný a vývojový program pro družice
  • - Národní iniciativa Satcom
  • - Regionální centrum satelitní navigace (Regional Satnav augmentation system)

Plán na roky 2023-2033 zahrnuje všechny hlavní cíle směřování Ománu v oblasti vesmírného sektoru, ať už jde o technologie, aplikace a služby. O jeho naplnění rozhodne realizace jednotlivých projektů a iniciativ připravovaných Ministerstvem. Plán je rozdělen na 3 etapy. První etapa (3 a půl roku dlouhá nazvaná „zážeh“) cílí na data a služby. Má v zemi vybudovat ekosystém okolo dat a služeb. Druhá etapa (kolem roku 2027, které se přezdívá „Lift-Off“,) bude zaměřena na budování fyzické infrastruktury (na Zemi i ve vesmíru). Měla by se koncentrovat okolo budování Národního komunikačního centra (National Satellite Communications) a Národní observatoře (National Space Observatory). Kritický zlom má přijít v roce 2030, kdy přijdou na řadu investice do celého systému a jeho schopností. Třetí část (nazývaná „Orbiting“) totiž má být zaměřena na produkční cyklus sektoru vesmírných technologií. Má být vybudováno regionální navigační centrum (Regional Satnav Augmentation System), ustaveno partnerství k výstavbě kosmodromu (Launch Site Partnership) a zahájen výzkumně vývojový program (Satellite R&D programme).  

Kontakt:

Výroba a vypuštění první ománské družice

V říjnu 2022 bylo ohlášeno, že první ománská družice "Aman" je připravena k vypuštění na nižší oběžnou dráhu. Družici (CubeSat) měla společně s dalšími satelity na přelomu let 2022/2023 vynést dvoustupňová raketa společnosti VirginOrbit (tj. raketa odpalovaná z podvěsu upraveného letounu Boeing B-747 - nazvaného "Cosmic Girl") z britského letiště "Spaceport Cornwall". Pokus ale skončil nezdarem. Raketa vypuštěná z letadla nad Atlantikem sice údajně dosáhla vesmír, díky anomálii však nebyla schopna umístit družice na správnou oběžnou dráhu. O nezdaru informovala média.

Projekt vypuštění první ománské družice se má proto zopakovat v roce 2025. Celého projektu se účastnila ománská inovátorská společnost ETCO, americká Virgin Orbit, polský výrobce a provozovatel nanosatelitů SatRev a polský specialista na pokročilou AI společnost TUATARA. Ománská družice má získávat snímky s vysokým rozlišením, které pak budou digitálně analyzovány prostřednictvím počítačových systémů (Computer Vision, Machine Learning a AI) vyvynutých společností TUATARA.  Kontakt: generální ředitel společnosti ETCO Abdulaziz Jaafar, CEO SatRev Grzegorz Zwoliński, CEO Tuatara Tomasz Kostrzab.

Simulační Space Settlement Centre

V únoru 2023 Omán oznámil plány na vybudování Centra pro výzkum vesmíru, simulační mise a experimenty. Časová osa a náklady projektu nebyly zveřejněny. Centrum na ploše 20 000 m2 má být vybudováno ve zvláštní ekonomické zóně Duqm v části určené pro projekty umělé inteligence. V říjnu 2022 podepsal ománský Úřad pro zvláštní ekonomické zóny (OPAZ) dohodu o pronájmu pozemků se společností The Global Space & Technology Company. Kontakt: Bahiya Hilal Sultan Al Shuaibi, zakladatelka a generální ředitelka společnosti Global Space and Technology Company

Kosmodrom v Ománu (Space Launch Platform)

Ománská společnost Emerging Global Technologies Company (ETCO) za účasti Ministerstva dopravy, komunikací a informačních technologií (MCTIT) podepsala strategickou dohodu se společností Virgin Orbit. Ta má vést k výstavbě startovacích ploch pro vypouštění satelitů v sultanátu Omán. Dohoda dále podporuje a má zajistit vědecký výzkum, umožnit získávání snímků vesmíru s vysokým rozlišením, shromažďovat data z nízké oběžné dráhy a provádět jejich digitální analýzu s využitím nejnovějších metod a rozšiřovat odborné znalosti v této oblasti. Projekt počítá se zapojením univerzit prostřednictvím akademických výměnných programů, které mají posílit domácí znalosti a připravit budoucí ománské odborníky a inovátory ve vesmírném sektoru.

Ománské společnosti z oblasti „aerospace industry“

  • Společnost Space Communications Technology LLC (SCT) – dceřiná společnost OIA – plně vlastněná vládou, získala mandát k vývoji a realizaci prvního projektu satelitní komunikace v zemi. V rámci své působnosti SCT buduje národní satelitní komunikační infrastrukturu a rozvíjí požadované schopnosti tak, aby sloužily okamžitým a dlouhodobým telekomunikačním potřebám veřejného a soukromého sektoru. Kontakt: Salim Saeed Al Alawi - CEO SCT, Ahmed AL Rumhi - Engineering Unit Manager SCT
  • Společnost International Emerging Technology Company (ETCO) se sídlem v Maskatu v říjnu oznámila, že byla vybrána italskou leteckou společností D-Orbit pro výrobu dílů pro malé a střední družice a podporu vesmírné logistiky. Dohoda má přispět k rozvoji domácích znalostí a zkušeností v oborech souvisejících s vesmírnými technologiemi.
  • Společnost The Global Space & Technology Company byla založena za účelem přispívat k rozvoji kosmického průmyslu Sultanátu Omán a rozvíjet související technologie. Společnost poskytuje služby v oblasti vesmírných technologií, pokrokových technologií, vzdělávacích iniciativ, kosmického výzkumu a poradenství, pro vládu, bezpečnost, armádu a společnost v zemi. Kontakt:  paní Bahyia Al Shuaibi - CEO, tel: +968 92 656 611, info@gstc.space 

Státní akvizice

Státní investiční fond (Oman Investment Authority / OIA) převzal na počátku roku 2022 akciový podíl ve SpaceX – americké společnosti pro výzkum vesmíru, kterou založil miliardář Elon Musk. Tento krok reflektuje ambice ománské vlády rozvíjet v zemi nový sektor. OIA nezveřejnila velikost své kapitálové investice do SpaceX a zdůraznila, že její cíl přesahuje peněžní návratnost. „Investice posouvá Omán v oblasti využívání technologií vlastněných společností a vytváří potenciál přenosu odborných znalostí a zkušeností. To má zvýšit vyhlídky Ománu na zahraniční investice v oblasti aerospace.“ OIA se tímto svým krokem zařadila mezi 20 dalších firem z USA a celého světa. Společnost SpaceX, známá výrobou a provozováním raket a kosmických lodí, realizací kapitálově náročných projektů, jako je Starlink (poskytování vysokorychlostního internetu) a Starship (vývoj těžké rakety nové generace), byla nedávno oceněna na cca 100 mld USD.

 

Připravil: Ing. Roman Plevák, Ph.D., diplomat pro Omán, Velvyslanectví ČR v Rijádu