english  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Karwa Motors Oman
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Automotive sektor v Ománu

Automobilový průmysl je v Ománu vládou podporován. Vláda láká do země nové investice a vnímá celý automotive sektor jako výrobu s vyšší přidanou hodnotou. Také řada státních subjektů tento sektor v sultanátu rozvíjí svými investicemi. V Ománu proto můžeme nalézt výrobce dílů pro automobilový průmysl (například brzd či litých kol), jednoho výrobce autobusů i ománského výrobce vlastních elektromobilů.  

Výroba dílů pro automobilový průmysl

Brzdy

  • Největší položku našeho dovozu z Ománu představují brzdy do automobilů. Představují bezmála polovinu z celkové hodnoty dováženého zboží.

Litá kola

  • Výroba litých ráfků pro automobily z hliníkových slitin by měla být spuštěna v průmyslové zóně v Soharu v 1. čtvrtletí 2022. Jde o továrnu za 42 mil OMR (cca 2,5 mld Kč) a kapacitou 1,2 mil tun kol ročně (převážně pro trhy v USA a Indii) od společnosti Synergies Casting Oman (SCO), tj. joint venture indické společnosti Synergies Castings India a ománských subjektů (Oman Development Fund, Sultan Special Forces Pension Fund, Al Jeel Al Saeid for Business a Bank Sohar). V prosinci 2021 kupuje 14,8% podíl  v této společnosti také ománská státní společnost Minerals Development Oman. Kontakt: Ahmed al Mazrouei, CEO společnosti SCO.

 

Výroba autobusů

Společnost Karwa Motors produkuje od listopadu 2021 v ekonomické zóně v Duqm autobusy (především přeprava školáků). Podnik je společným projektem států Omán a Qatar v němž má Oman Investment Authority podíl 30% a Qatar Mwasalat Company 70%. Obě strany do projektu uložily 90 mil USD. Investice má být v dalších letech navýšena na celkových 270 mil USD. Roční výrobní kapacita je 500ks autobusů, výhledově má být navýšena na 700 ks p.a. Hlavními partnery projektu byli Semac Consultants z Indie, MMI Planning & Engineering Institute z Číny (návrh provozu továrny) a čínský výrobce autobusů Higer (technologický partner). 

 

Výroba elektromobilů

Mays Motors (https://drivemays.com/) vlastněná Ománským technologickým fondem vyvíjí vlastní elektromobil. Ten byl poprvé představen v únoru 2022. Elektromobil Mays se zadním pohonem vznikl jako soutěžní projekt. V únoru 2022 se počítá s výrobou 300 kusů tohoto vozu. Jeho parametry jsou následující: zrychlení z 0-100 km za 4,9 sekundy, 500 km na jedno nabití a maximální rychlost 280 km/h. 

 

Připravil: Ing. Roman Plevák, Ph.D., diplomat pro Omán, Velvyslanectví ČR v Rijádu