english  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: OQ.com
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Liwa Plastics zvýší produkci polymeru v Ománu na 1,5 mil tun ročně

Ománská produkce polyethylenu a polypropylenu - dvou klíčových komodit na bázi polymerů s širokým uplatněním - stoupne na více než 1,5 milionu tun ročně. Gigantický petrochemický projekt Liwa Plastics Industries Complex (LPIC) v přístavu Sohar vlastněný skupinou „OQ“ má být brzy uveden do plného komerčního provozu. Jde o projekt za 6,7 mld USD, který umístí integrovanou energetickou skupinu „OQ“ mezi přední výrobce a dodavatele polyethylenu a polypropylenu na světový trh.

Závod LPIC má výrobní kapacitu 880 000 tun polyethylenu ročně. Zhruba polovina této kapacity je využívána k výrobě vysokohustotního polyethylenu (HDPE) - jednoho z nejuniverzálnějších plastových materiálů, který se používá v nejrůznějších aplikacích, včetně plastových lahví a nádob na všechny druhy potravin, nápojů, výrobků pro osobní péči a domácích potřeb, kromě trubek, řezacích desek atd. Druhá polovina je určena na výrobu lineárního polyethylenu s nízkou hustotou (LLDPE), který se používá při výrobě široké škály zboží, zejména fólií pro všeobecné použití, stretch fólií, obalů na oděvy, zemědělské fólie atd.

Společnost Liwa Plastics navíc vyrábí 640 000 tun polypropylenu ročně. Polypropylen se také používá při výrobě obalů pro spotřební zboží, plastových dílů pro různá průmyslová odvětví (vč. automobilového průmyslu), textilu apod. Surovina má být k dodání do 4–6 dnů na trhy po celém světě. Polypropylen je pátou největší položkou našich dovozů z Ománu.

Připravil: Ing. Roman Plevák, Ph.D., diplomat pro Omán, Velvyslanectví Rijád