english  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: OQ8
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Ománská rafinerie Duqm nese název „OQ8“

Rafinérie "OQ8" je směsicí značek dvou partnerů společného podniku, tj. OQ (ománského státu) a Q8 (státu Kuvajt). Jak Omán, tak Kuvajt mají ve společnosti OQ8 stejně velký 50% vlastnický podíl. OQ a Q8 společně nainvestovali přes 7 mld USD, aby ve zvláštní ekonomické zóně (SEZ) přístavního města Duqm na více jak 900 hektarech vytvořili gigantickou rafinérii s kapacitou 230.000 barelů za den. Rafinérie bude zpracovávat různé druhy ropy a z ní vyrábět benzín, letecký benzín, naftu a zkapalněný zemní plyn (LPG). Rafinérie OQ8 má být uvedena do provozu v roce 2022.

Na rafinerii samotnou má navazovat řada petrochemických zpracovatelských provozů a skladiště ropy v Ras Markaz (jižně od rafinérie). Součástí komplexu tak bude i pět oxo-chemických jednotek světového měřítka ve vlastnictví OQ Chemicals (dříve OXO Chemicals se sídlem v Německu). Ty budou vyrábět Oxo meziprodukty a oxo deriváty, jako například řadu alkoholů, polyolů, karboxylových kyselin, speciálních esterů a aminů - přísad používaných při výrobě vysoce kvalitních nátěrů, lubrikantů, kosmetických a farmaceutických výrobků, látek určených k aromatizaci a vůní, tisku, barviv a plastů, které mají nenahraditelné využití ve světové ekonomice ve stavebnictví, automobilovém průmyslu a dalších oblastech. Skladovací kapacita v Ras Markaz má dosahovat okolo 6 mil barelů. Ropa má být z 65 % kuvajtská a z 35 % ománská a dodávána do rafinerie 80 km dlouhým ropovodem.

Kapacita komplexu bude po dostavbě postupně dále zvyšována, a to na základě požadavků mezinárodních a regionálních zákazníků, kteří touží využít výhod strategického umístění přístavu Duqm, daleko od politicky těkavého Perského zálivu.

Připravil: Ing. Roman Plevák, Ph.D., diplomat pro Omán, ZÚ Rijád