english  česky  عربي 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Phil / Flickr.com
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Letecká přeprava v Ománu

Sektor letecké dopravy v Ománu reguluje  Civil Aviation Authority, https://www.caa.gov.om/. Tato instituce zajišťuje navigační a meteorologické služby, vydává licence, nastavuje podmínky bezpečnosti leteckého provozu a letišť. Národním leteckým dopravcem je společnost Oman Air, https://www.omanair.com/, který létá do více jak 50 destinací na 3 kontinentech.

V Ománu je sedm letišť: mezinárodní letiště v Maskatu (odbavující 12 mil cestujících ročně, kapacitu rozšiřuje na 100 mil) a Salalah (odbavuje 1 mil cestujících ročně), regionální letiště v Suhar a Duqm a tři letiště společnosti Petroleum Development Oman (PDO) v Marmulu, Qarn Alam a Fahud. V roce 2018 odbavila všechna tato letiště 17,2 milionu cestujících a využívalo je 36 dopravců z celého světa. V roce 2016 byly tržby v ománském leteckém sektoru odhadovány na 170 mil OMR (cca 10,2 mld Kč).

V roce 2018 byla založena Oman Aviation Group (https://oag.om/) jako státní holdingová společnost, která vlastní ománská letiště (společnost Oman Airports), národního dopravce (Oman Air) a navazující služby pro letectví (Oman Aviation Services). Mustafa Al Hinai - CEO.

Společnost Omran Group je největší hotelová investiční společnost (prodloužená ruka státní investiční a rozvojové společnosti OIA) zaměřená na rozvoj turistického ruchu. Hashil bin Obaid al Mahrouqi – CEO, https://www.omran.om/. Vlastní další společnosti jako např: Oman Tourism College, Oman Sail, Oman Convention Center and Exhibition,

Rozšiřování letiště v Maskatu

Rozšiřování letiště v Maskatu

Největším tendem, který bude po řadu let v Ománu probíhat je rozvoj ománských letišť, který místní nazývají Airport City project. Jde o rozšiřování letišť, které zahrnuje navyšování kapacity, rozšiřování prodejních a restauračních služeb, nákup nového vybavení i rozšiřování dalších aktivit v letecké dopravě. Viz také náš starší článek https://www.mzv.cz/riyadh/cz/obchod_a_ekonomika/omn/stavebnictvi/vyberova_rizeni_na_rozsireni_letist_v.html

Další příklady dodávek pro ománský sektor letecké dopravy

Po roce 2010 dodala společnost Thales systémy ILS (Instrument Landing Systems), DME (Distance Measuring Equipment) a DVOR ​​ (Doppler VHF Omnidirectional Radio Range) pro mezinárodní letiště v Maskatu a Salalah a také pro pět regionálních letišť v Sohar, Al Duqm, Adam, Ras Al Hadd a Haima. Tím došlo k modernizaci navigačního dohledu, resp. zvýšení bezpečnosti letového provozu v sultanátu. Společnost Thales již více než 20 let podporuje ománské ministerstvo dopravy a komunikací a generální ředitelství pro meteorologii a leteckou navigaci, kterým dodává spolehlivé navigační pomůcky a poskytuje terénní služby a provozní podporu. V červnu 2015 společnost Thales oznámila, že Oman Air si pro svá nová letadla vybral Thales AVANT IFE. Šlo o objednávky 16 letadel B737, tří letadel A330 a šesti letadel B787.

 

Připravil: Ing. Roman Plevák, PhD, diplomat pro Omán, Velvyslanectví v Rijádu